Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje

Maseczki - poważny błąd przy noszeniu
pixabay.com/leo2014
Autor Barbara Bujar31.10.2020

Noszenie maseczek to jedno z podstawowych obostrzeń wprowadzonych w okresie epidemii koronawirusa. Mimo że towarzyszy nam już od ponad pół roku, wciąż nie każdy wie, jak poprawnie się do niego stosować. O tym, jak nie popełniać błędów podczas zasłaniania ust i nosa, opowiedział między innymi ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, dr Michael Ryan.

Maseczka lub przyłbica to rzeczy, bez których w ostatnim czasie nie ruszamy się z domu. Do pewnego momentu zasłanianie nosa i ust za ich pomocą obowiązywało jedynie w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Z biegiem czasu obostrzenie objęło także sferę otwartą. Od soboty 24 października cała Polska objęta została czerwoną strefą, a noszenie przyłbic lub maseczek stało się konieczne nawet na ulicach.

Panika w jednej z europejskich stolic. Mieszkańcy masowo opuszczają miasto, chodzi o obostrzeniaPanika w jednej z europejskich stolic. Mieszkańcy masowo opuszczają miasto, chodzi o obostrzeniaCzytaj dalej

Jakie błędy w noszeniu maseczki można popełnić? Eksperci tłumaczą

Wybór maseczek jest ogromny. Na rynku istnieją między innymi bawełniane, filtrujące, z certyfikatem bądź bez. Wiele osób decyduje się także na produkty jednorazowe. W ich przypadku należy pamiętać o częstej wymianie i rozsądnym stosowaniu. Na ten temat wypowiedział się dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji kryzysowych, dr Michael Ryan.

Jak podaje portal o2.pl, ekspert WHO podjął temat prawidłowego noszenia maseczek jednorazowych. Przypomniał, że należy używać ich tylko, kiedy istnieje taka potrzeba. Zasłanianie nosa i ust w domu, w którym nie przebywa żadna chora osoba, nie ma sensu.

Zdaniem Ryana zbyt częste używanie maseczek jednorazowych prowadzi do ich częstego wyrzucania, kupowania nowych, a co za tym idzie – do wyczerpania zapasów, których potem brakuje służbom medycznym. W związku z tym zasłanianie nosa i ust powinno wiązać się z rozsądkiem i odpowiedzialnością.

Mówiąc o maseczkach, nie można pominąć jeszcze jednej istotnej kwestii. Rada dotycząca doboru odpowiedniego rozmiaru ochrony nosa i ust pojawiła się na łamach „Stuff”. Jak podano, zbyt duża luz za mała maseczka zwiększa ryzyko uszkodzenia zdrowia bądź zakażenia się koronawirusem.

Jak podaje serwis, maseczka, która jest za duża, może prowadzić do rozprzestrzeniania się patogenu, który z łatwością przenika przez powstałe luki między twarzą a materiałem. Z kolei maseczka, która jest za mała, ciasno przylega do twarzy i powoduje problemy z oddychaniem osoby, która ją nosi. W związku przed zasłonięciem twarzy i nosa należy dokładnie sprawdzić rozmiar przedmiotu.

Podczas zakładania maseczki ważna jest również higiena. Jeśli nie zdezynfekujemy wcześniej rąk, możemy przenieść wirusa na twarz lub materiał mający ją chronić. Wtedy droga do zakażenia jest bardzo prosta.

Dzisiaj grzeje: 1.Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewał
2.Maria Kaczyńska była nieugięta ws. „kompromisu” aborcyjnego. Tadeusz Rydzyk wulgarnie ją obrażał, nie hamował się
3. Pierwsze objawy miażdżycy. Nie wolno ich lekceważyć

Co roku diagnozę słyszy 11 tysięcy pacjentek. Poważna choroba zbiera żniwo szczególnie wśród młodychCo roku diagnozę słyszy 11 tysięcy pacjentek. Poważna choroba zbiera żniwo szczególnie wśród młodychCzytaj dalej

O higienie w dobie pandemii koronawirusa wspomniał także mikrobiolog z Nowej Zelandii, Siouxsie Wiles. Jak stwierdził, szczególnie mocno należy pamiętać o niej podczas zakupów. Jeżeli dotkniemy wybranego produktu, powinniśmy go kupić.

- Jeśli podniosłeś to jabłko, powinieneś je włożyć do wózka, a nie odłożyć – wyjaśnił Wiles cytowany przez o2.pl

Znaleźli sposób, aby dostać się na cmentarz pomimo zakazu. Czy wszelkie granice zostały przekroczone?Znaleźli sposób, aby dostać się na cmentarz pomimo zakazu. Czy wszelkie granice zostały przekroczone?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  2. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Nie żyje 17 osób i ponad 700 jest poważnie rannych. Dramatyczny bilans. Nikt zagranicznej katastrofy nie mógł powstrzymać
  7. Zacznie się już o godzinie 17. Protestujący ruszą z trzech miejsc, będą ogromne utrudnienia

Następny artykuł