Mąż stresuje żonę
Autor Karol Zaborowski - 24 Grudnia 2019

To będą trudne Święta. Badania wskazują na zgubny i stresujący wpływ mężów na żony

Mąż mający zgubny wpływ na żonę. To będą trudne Święta. Badania pokazują, że mężowie stresują żony 2 razy bardziej niż dzieci. Z czego to wynika?

Mąż powinien być oparciem dla żony, szczegolnie w tak trudnym organizacyjnie okresie jakim są święta. Gotowanie, sprzątanie, organizacja wspólnych posilków, a do tego zajmowanie się dziećmi. Wydawałoby się, że to te ostatnie mogą przysporzyć kobietom najwięcej stresu, szczególnie w okresie buntu. Okazuje się, że jest odwrotnie.

Mąż może mieć zgubny wpływ na żonę

Badania pokazują, że mąż może znacznie bardziej stresować kobietę niż dzieci. Wskazuje na to aż 45% respondowanych matek. Skąd bierze się taka sytuacja i jak jej zaradzić?

Przede wszystkim mężowie powinni zadbać o to, aby otoczyć żonę należnym wsparciem. Szczególnie w tak trudnym okresie jakim są Święta, powinni podzielić się z kobietą obowiązkami domowymi po połowie, by zniwelować destrukcyjny stres. Pod żadnym pozorem nie wolno zrzucać całej odpowiedzialności za takie obowiązki jak gotowanie czy sprzątanie na kobietę, co niestety wciąż jest standardem w wielu polskich domach. Absolutnie niedopuszczalne są również krytyczne komentarze na temat powolnego czy niedokładnego wykonywania obowiązków domowych. Zamiast komentować, najlepiej pomóc.

To samo tyczy się opieki nad dziećmi. Znaczna część stresu jaka dotyka kobiety w związku z wychowywaniem dzieci bierze się ze zbyt niskiego zaangażowania oraz braku wsparcia po stronie mężczyzn. W świątecznym okresie, kiedy często w domu pojawia się chaos, większe zaangażowanie mężow w pomoc żonie w wykonywaniu jej obowiązków oraz opiekę nad dziećmi jest wręcz niezbędna.

Najważniejsza w małżeństwie jest komunikacja, dlatego partnerzy powinni odby szczerą rozmowę, podczas której podzielą się świątecznymi obowiązkami. Należy pamiętać, że stres ma destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie, dlatego mężowie powinni z najwyższą starannością zadbać o to, by ich żony nie były w Święta narażone na wyższą ekspozycję na stres.

Następny artykuł