Największe odkrycia medyczne w 2020 roku. Nie chodzi tylko o szczepionkę na COVID-19

Medycyna - największe odkrycia w 2020 roku
pixabay.com/jarmoluk
Autor Barbara Bujar02.01.2021

Rok 2020 był dla medycyny niezwykle intensywny. Wielkim sukcesem było oczywiście opracowanie i wpuszczenie na rynek szczepionki przeciw COVID-19. Naukowcy mogą przypisać sobie jednak wiele innych efektownych działań. Jednym z większych przełomów ubiegłego roku było między innymi rozpoczęcie prac nad szczepionką przeciwnowotworową.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zawiesiła wysoko poprzeczkę światowej medycynie. Oprócz walki z patogenem naukowcy zajmowali się jednak wieloma innymi rzeczami. Serwis Medonet przygotował krótkie podsumowanie działań medycznych, których podjęto się w 2020 roku.

Podsumowanie 2020 roku dla medycyny. Dwie szczepionki i przełomowe badania

Nie da się ukryć, że jednym z bardziej przełomowych momentów 2020 roku było wynalezienie i dopuszczenie do użytku szczepionki zapobiegającej zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy rozpoczęli prace nad medykamentem w styczniu 2020 roku, gdy wiadomo było, że rozprzestrzenienie się patogenu z Chin do innych krajów świata jest tylko kwestią czasu.

Zakończenie prac nad szczepionką przeciw COVID-19 jako pierwszy ogłosił amerykański koncern Pfizer i współpracująca z nim niemiecka firma BioNTech. Pierwsze szczepienia odbyły się w Wielkiej Brytanii, natomiast w Polsce proces rozpoczął się 27 grudnia, kiedy dr Artur Zaczyński podał preparat naczelnej pielęgniarce szpitala CSK MSWiA w Warszawie Alicji Jakubowskiej.

W międzyczasie inni naukowcy podejmowali się równie przełomowych badań. Doskonałym przykładem są australijscy badacze z Mater Research z The Translational Research Institute i Uniwersytetu Queensland, którzy pracują nad wynalezieniem szczepionki zapobiegającej chorobom nowotworowym. Medykament wszedł już w fazę badań klinicznych.

Bardzo niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Epidemia zaatakowała ze zdwojoną siłąBardzo niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Epidemia zaatakowała ze zdwojoną siłąCzytaj dalej

- Mamy nadzieję, że szczepionka będzie mogła być stosowana do leczenia nowotworów krwi (białaczka szpikowa, chłoniak nieziarniczy, szpiczak mnogi, białaczka dziecięca) oraz nowotworów litych, w tym raka piersi, nerek, jajników i trzustki oraz glejaka – powiedziała główna badaczka szczepionki, profesor nadzwyczajna Kristen Radford, cytowana przez Medonet.

Szczepionka przeciwnowotworowa ma składać się z ludzkich przeciwciał połączonych z białkiem specyficznym dla guza. Według naukowców dzięki temu potencjalną skuteczność leczenia można określić jako maksymalną. Badanie nad medykamentem zostało opublikowane w magazynie „Clinical and Translational Immunology”.

W ubiegłym roku medycyna postarała się również o rozpoczęcie prac nad testami z krwi, dzięki którym można będzie zdiagnozować aż 50 nowotworów w różnych stopniach zaawansowania. Opracowanie takiej metody pozwoliłoby na wczesne wykrywanie raka i wdrażanie odpowiedniego leczenia.

Za pomocą badań z krwi naukowcy chcą rozpoznawać także chorobę Alzheimera. Testy nad taką metodą zostały przeprowadzone w USA i Szwecji. Uczeni doszli do wniosku, że wykrycie w próbce podwyższonego poziomu białka p-tau217 w krwi pacjenta pozwala zdiagnozować chorobę Alzheimera z dokładnością nawet 96 procent. Schorzenie może być rozpoznawane jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Na liście odkryć medycznych znalazł się także nowy antybiotyk w leczeniu boreliozy – z badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature” wynika, że to azlocylina skutecznie zwalcza bakterie wywołujące chorobę.

Ogromnym przełomem 2020 roku było także odkrycie czwartej pary głównych gruczołów ślinowych – ślinianki mają znajdować się w tylnej części nosogardzieli. Naukowcy nadali im nazwę „gruczołów rurkowych”.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł