Medycyna: narządy bez których można żyć
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 11 Grudnia 2019

Narządy bez których można przeżyć. Mimo wszystko warto o nie dbać

Medycyna zmienia się dosłownie z każdym rokiem, a coś, co było niemożliwe za czasów młodości naszych rodziców, teraz może się okazać rutynowym zabiegiem lub leczeniem. Doszło nawet do tego, że możemy żyć po usunięciu niektórych narządów.

Medycyna jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną nauki, która bez wątpienia jeszcze nie raz nas zaskoczy. Naukowcy wciąż opracowują nowe metody leczenia, czy zabiegi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu można by zakwalifikować jako fantastykę naukową.

Jednymi z takich osiągnięć jest możliwość utrzymania pacjenta przy życiu, nawet gdy straci niektóre ze swoich narządów. Oczywiście wpłynie to na tryb jego życia i wymusi na chorym pewne zmiany, ale jednocześnie da mu czas przeprowadzenie ewentualnego przeszczepu.

Irena Jarocka zmarła na nowotwór mózgu. Mąż artystki wciąż otrzymuje pytania o jej koncertIrena Jarocka zmarła na nowotwór mózgu. Mąż artystki wciąż otrzymuje pytania o jej koncertCzytaj dalej

Medycyna umożliwia przeżycie bez niektórych narządów

Nasz organizm jest niezwykle zmyślnie przemyślanym organizmem, który prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wszystkich swoich elementów. Jednak odpowiednie leczenie może sprawić, że będziemy mogli żyć również bez niektórych z naszych narządów.

Jednym z bardziej oczywistych narządów, bez których można się obyć, jest wyrostek robaczkowy. Przez wiele lat był uznawany za niepotrzebny, jednak teraz naukowcy twierdzą, że odpowiada za magazynowanie pożytecznych bakterii, które mieszkają w naszych jelitach. Jego usunięcie może doprowadzić do tego, że będziemy dłużej wracać do zdrowia podczas chorób.

Kolejne na liście są narządy rozrodcze, które odpowiadają za produkcję hormonów, a także rozmnażanie. Jednak przy odpowiedniej suplementacji hormonalnej możemy się bez nich obyć bez większego uszczerbku na samym zdrowiu. Dalej mamy śledzionę, która oczyszcza naszą krew ze starych komórek oraz odpowiada za produkcję limfocytów. Jej brak znacząco odbije się na naszej odporności, ale wciąż możliwe jest życie bez tego narządu.

Co ciekawe, jak podaje portal onet.pl, człowiek może przeżyć bez żołądka. W przypadku jego usunięcia, lekarze bezpośrednio łączą nasz przełyk z jelitem cienkim. Taki zabieg wymaga wdrożenia odpowiedniej diety, ale absolutnie nie musi oznaczać naszego końca. Podobnie ma się sprawa w przypadku nerek, których pracę można zastąpić poprzez dializy w przypadku, gdy straciliśmy obie.

Na koniec pozostał nam woreczek żółciowy oraz okrężnica. Ich usunięcie wymusza na chorym bardzo lekkostrawną dietę i wywołuje niemały dyskomfort, ale wciąż można sobie poradzić bez tych elementów naszego ciała. Nie oznacza to, że teraz możemy zwyczajnie zaniedbać wszystkie narządy wymienione powyżej. Pamiętajmy, że ich brak w kontekście długoterminowym bez wątpienia odbije się na naszym zdrowiu. Dodatkowo są w naszym ciele nie bez powodu, dlatego też powinny nam służyć jak najdłużej. Co więcej, niepodjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku ich niewydolności może skończyć się nawet naszym zgonem. Dlatego takie procedury zazwyczaj są jedynie tymczasowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
  2. Janusz Dzięcioł długo nie cieszył się nagrodą z Big Brothera. Wydał je na trzy rzeczy
  3. Nocne poty mogą świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Nie należy ich lekseważyć
  4. 4-latek został przyjęty do szpitala z powodu zapalenia płuc. Kilka godzin spędził leżąc na podłodze
  5. Seniorzy masowo oddawani do szpitala na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"
  6. Mama zawiozła syna z zapaleniem płuc do szpitala. Został potraktowany gorzej niż pies, pokazała karygodne zdjęcie

Następny artykuł