Ważny apel 20 organizacji pacjentów. Ruszył akcja "STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI"

Medycyn: Organizacje pacjenckie wystosowały apel STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI
unsplash.com/ JESHOOTS.COM
Autor 26.05.2020

Medycyna to nauka, której podstawą jest doświadczenie. Choć dla większości z nas oczywistym jest fakt, że celebryci nie mają w tym zakresie gruntownej wiedzy, wciąż wiele osób kieruje się ich opinią. W związku z tym organizacje pacjenckie wystosowały apel, mający powstrzymać celebrytów przed rozsiewaniem wątpliwych informacji.

Medycyna to nauka, w której centrum znajduje się przede wszystkim budowa i funkcjonowanie organizmu, choroby, które mogą go dotykać, i sposoby ich leczenia. Choć dziedzina ta cały czas się rozwija, skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Zdarza się, że nie rozumiemy niektórych zjawisk, którymi zajmują się lekarze i inni specjaliści. Wtedy nierzadko dochodzą do głosu domysły i teorie, mające w prosty sposób wyjaśnić nam bardzo złożone zjawiska. Niestety w ostatnim czasie namnożyło się wiele wątpliwych teorii, którymi dzielą się ze swoimi fanami celebryci. Takiej postawie sprzeciwiły się organizacje pacjenckie, tworząc apel STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI. Organizacje chcą zapobiec rozsiewaniu niesprawdzonych informacji przez osoby, które mają duży wpływ na społeczeństwo.

Odwodnienie może być bardzo niebezpieczne. Warto znać jego objawyOdwodnienie może być bardzo niebezpieczne. Warto znać jego objawyCzytaj dalej

Medycyna krytykowna przez celebrytów

Chociaż osoby popularne mają większą siłę przebicia w mediach i z ich opinią liczą się rzesze fanów, należy pamiętać, że celebryci nie są ekspertami od medycyny. Niekiedy osoby te rozpowszechniają niesprawdzone informacje, w które zaczynają wierzyć zwykli ludzie i w konsekwencji nierzadko sprzeciwiają się oni zaleceniom rządu, takim jak obowiązek noszenia maseczek. To właśnie przeciwko takim zachowaniom występują organizacje pacjentów we wspólnym apelu.

- Celebryci, którzy zabierają głos w kwestiach dotyczących ochrony zdrowia, coraz częściej rozpowszechniają tezy, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, ale wręcz stoją w sprzeczności z faktami potwierdzonymi naukowo. - ostrzegają przedstawiciele organizacji pacjentów.

Specjaliści twierdzą, że niewłaściwe merytorycznie wypowiedzi osób publicznych oraz obdarzanie zaufaniem pseudomedycznych hochsztaplerów szkodzą pacjentom.

- Zdarza się, że organizacje pacjenckie otaczają opieką rodziny, których bliscy, pod wpływem pseudonaukowych teorii, nie zgadzają się na podjęcie leczenia o udowodnionej skuteczności, odbierając sobie tym samym szansę na skuteczną terapię - czytamy we wspólnym apelu organizacji.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, organizatorzy akcji STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI wyrażają zaniepokojenie, że pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że celebryci zaczęli znacznie częściej zabierać głos w sprawach związanych z medycyną.

- Zamknięci w domach ludzie, pełni niepokoju o jutro stali się ofiarami medialnego chaosu. Wśród masy sprzecznych informacji ze wszystkich stron, pojawiły się wypowiedzi tych, których znamy z pierwszych stron kolorowych gazet. Niektórzy drwili z sytuacji epidemicznej, podważając sens podejmowanych przez niemal cały świat działań izolacyjnych, a niektórzy ekspresowo stawali się pseudoekspertami w zakresie wirusologii, przekonując na przykład, że picie ciepłej wody wypłucze koronawirusa z gardła - podkreślają organizatorzy akcji.

Opisane zjawisko występuje na całym świecie i nazywane jest celebrity-based medicine, co oznacza medycynę opartą na wiedzy znanych osób.

- Jeśli aktorka bierze udział w szlachetnej kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób nowotworowych i w tym samym czasie reklamuje śmieciowe jedzenie z gastronomicznej sieciówki udającej restaurację, to pokazuje tym samym, że nie jest ekspertką w sprawach naszego zdrowia - zwraca uwagę Kamil Paprotny, dietetyk kliniczny.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy białaczki. Nigdy ich nie lekceważcie

2. Wprowadzono nowe mandaty. Fatalne wieści dla kierowców, 3/4 z nich może teraz dostać karę

Milena Kruszewska prezes Fundacji Watch Health Care i pomysłodawczyni akcji przyznaje, że podobne zachowania znanych osób stwarzają zagrożenie dla społeczeństwa.

- Liczymy, że ten nasz apel z jednej strony sprowokuje osoby publiczne do refleksji, a z drugiej zmobilizuje instytucje publiczne i środowiska naukowe do odważnego piętnowania wszelkich przejawów pseudomedycznych zjawisk; również tych rozpowszechnianych przez celebrytów - podkreśla Kruszewska.

Kobieta apeluje jednocześnie, by poza organizacjami pacjentów do akcji STOP CELEBRYTYZACJI PSEUDONAUKI włączyły się także instytucje państwowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trzycyfrowe ceny czereśni sięgnęły absurdu. Klienci są wściekli
  2. Katarzyna Dowbor padła ofiarą oszustów. Gwiazda została wykorzystana w przykry sposób
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Rząd szykuje ulgę na urządzenie mieszkania. Nawet do 12 tysięcy, wiadomo kto mógłby skorzystać

Następny artykuł