menopauza nie jest jedyną przyczyną uderzeń gorąca
unsplash_Anthony Tran
Autor Aneta Młodawska - 20 Lutego 2020

Odczuwasz czasem nagłe uderzenia gorąca? Ich przyczyną wcale nie musi być menopauza

Menopauza wiąże się z nagle pojawiającymi się falami gorąca i poceniem się. Z tego względu objawy te przypisuje się głównie kobietom, podczas gdy mężczyźni również ich doświadczają. Uderzenia gorąca zdarzają się także w młodym wieku i mogą mieć bardzo różne przyczyny.

Menopauza to czas, któremu towarzyszą liczne dolegliwości, w tym charakterystyczne uderzenia gorąca i zmiany nastroju. Uczucie gorąca w przypadku objawów menopauzy jest chwilowe, następuje falami i najczęściej zlokalizowane jest w obrębie twarzy i klatki piersiowej.

Objawy te wcale jednak nie muszą oznaczać klimakterium. Uderzenie gorąca mogą mieć bowiem bardzo prozaiczną przyczynę, jak stres lub świadczyć o poważnej chorobie.
Podobne objawy mogą również powodować kłopoty z tarczycą oraz nerwica.

Objaw świadczący o problemach z tarczycą. Żeby go dostrzec, wystarczy spojrzeć w lustroObjaw świadczący o problemach z tarczycą. Żeby go dostrzec, wystarczy spojrzeć w lustroCzytaj dalej

Menopauza jest tak silnie związana z uderzeniami gorąca, że często nie staramy się szukać ich przyczyny gdzie indziej

Uderzenia gorąca kojarzone są głównie z menopauzą. Tymczasem mogą być one objawem wielu chorób i stanów. Często porównywane są do uderzenia fali ciepła, której towarzyszy rumienienie się twarzy i wzmożona potliwość. Jednorazowy epizod uderzenia gorąca nie powinien niepokoić, ale powtarzające się, zalewające ciało fale ciepła powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, klimakterium to okres poprzedzający ostatnią miesiączkę. Zanim zacznie się menopauza, u kobiet przez jakiś czas trwa pewnego rodzaju okres przygotowawczy. W tym czasie, z powodu zanikania czynności jajników, które przestają produkować żeńskie hormony płciowe, u kobiet pojawiają się przykre objawy, m.in. uderzenia gorąca. Dolegliwość ta może jednak świadczyć o nadczynności tarczycy, zwłaszcza gdy towarzyszą jej rozdrażnienie, bezsenność, kołatanie serca, wypadanie włosów, osłabienie mięśni i nieregularne miesiączkowanie. Osoby, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami, również mogą mieć problem z uderzeniami gorąca, nadmiernym poceniem i czerwienieniem twarzy. Przyczyną najprawdopodobniej jest wyższy poziom estrogenów związany z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie.

Uderzenia gorąca mogą towarzyszyć także zbyt wysokiemu ciśnieniu tętniczemu krwi. O nadciśnieniu warto pomyśleć szczególnie wtedy, gdy oprócz uderzeń gorąca występują pocenie się, wypieki na twarzy, poranne bóle głowy w części potylicznej, sztywność karku i szyi, zawroty głowy, szumy uszne, duszności oraz zaburzenia wzroku. Gruźlica z kolei charakteryzuje się przewlekłym kaszlem, ale i również uderzeniami gorąca oraz nocnymi potami.

Dzisiaj grzeje: 1. Ból w klatce piersiowej i duszność nie zawsze muszą oznaczać zawał. Podobne objawy daje też zupełnie inna choroba

2. Wyciekły powalające zdjęcia, Marta Kaczyńska już się nie wymiga. Widok odbiera mowę

Nagły przypływ gorąca, rumieniec na twarzy i dekolcie, pocenie się rąk, szybkie bicie serca mogą być objawami nerwicy. Jeśli uderzenia gorąca występują codziennie i towarzyszy im pogorszenie nastroju, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, problemy z oddychaniem i przełykaniem, a także nieadekwatny do sytuacji stres, to można podejrzewać problemy na tle nerwowym. Uderzeniami gorąca objawia się także rakowiak. Jest to nowotwór hormonalnie czynny, co oznacza, że wytwarza hormony. Najczęściej zlokalizowany jest on w obrębie jamy brzusznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem
  2. Córka Beaty Ścibakówny i Jana Englerta usłyszała diagnozę od lekarzy. 19-latka: „Wykryto u mnie guzki”
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Będzie nowa renta jako kolejne świadczenie? Emeryci mogliby zyskać dodatkowe pieniądze do emerytury

Następny artykuł