menopauza: objawy
pixabay Free-Photos
Autor Klaudia Gaicka - 29 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy klimakterium. Każda kobieta powinna je znać

Menopauza najczęściej dotyczy kobiet po 45 roku życia, jednak nie zawsze. Każdy organizm jest inny i czasem zdarza się, że przekwitanie może rozpocząć się w innym wieku. Warto znać jego objawy, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać i w jaki sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Menopauza znana również jako przekwitanie lub klimakterium to czas, którego wiele kobiet się obawia. Z medycznego punktu widzenia oznacza on po prostu czas, w którym ustaje menopauza, więc kobieta nie jest już w stanie mieć więcej potomstwa.

Światło dziennie ujrzał poufny raport dotyczący koronawirusa. Fatalne informacjeŚwiatło dziennie ujrzał poufny raport dotyczący koronawirusa. Fatalne informacjeCzytaj dalej

Menopauza może dawać różne objawy. Należy również uważać na jej powikłania

Menopauza zazwyczaj rozpoczyna się między 45. a 55. rokiem życia, statystycznie najczęściej w wieku 51 lat. Eksperci orzekają ten stan dopiero w momencie, kiedy miesiączka nie wystąpiła przez wcześniejsze 12 miesięcy, a kobieta nie produkuje komórek jajowych.

Pierwszym symptomem wskazującym, że rozpoczęła się perimenopauza (okres kilka lat przed menopauzą), jest nieregularne krwawienie. Dodatkowo kobietom towarzyszą w tym czasie uderzenia gorąca, które trwają najczęściej od kilku do 60 sekund.

Do innych objawów należą: nadpotliwość, czerwienienie się skóry (tzw. rumień), osteoporoza, zmniejszone libido oraz drżeniem ciała. Niestety te męczące dolegliwości utrzymują się czasem nawet dwa lata.

Dodatkowo pacjentce mogą doskwierać wahania nastrojów wynikające z zaburzeń gospodarki hormonalnej, kłopotami ze snem i suchość pochwy. W następnym stadium następuje postmenopauza. W jej wyniku jajniki w zupełności przestają wytwarzać jajeczka.

Jak podaje portal Medonet.pl, do objawów menopauzy zaliczamy: bardzo wczesne pobudki związane z uczuciem niepokoju; zaburzenia depresyjne związane z wahaniami hormonalnymi, lękiem przed nową sytuacją; zaburzenia koncentracji; ból podczas seksu (suchość pochwy i spadek estrogenów, które powodują zmniejszenie śluzu szyjkowego); świąd pochwy; bóle głowy i mięśni; oddawanie moczu z większą częstotliwością; nietrzymanie moczu (inkontynencja); kołatanie serca; uderzenia gorąca i pocenie się (najczęstszy objaw); trudności z zasypianiem i budzenie się w środku nocy; nieuzasadniony niepokój i napadu płaczu, rozdrażnienie, chroniczne zmęczenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające słowa lekarzy. Sytuacja chorych na raka jest tragiczna
2. Policjant złapał ją za kółkiem w Brzezinach. Pomimo 3,5 promili we krwi miała jedną prośbę

Pamiętaj o regularnym badaniu cholesterolu oraz ciśnienia, w ten sposób możesz uniknąć powikłań wynikających z menopauzy (np. osteoporozy). Bardzo ważne jest również zażywanie wapnia i witaminy D oraz regularne ćwiczenia, które pomogą ci wzmocnić kości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łowcy burz ostrzegają Polaków, sytuacja będzie dramatyczna. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła ostrzeżenia, dziś najwyższy stopień zagrożenia burzami
  2. Zaskakujący krok PKO BP. Znacznie ułatwi życie, ale jest haczyk
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Dramatyczne wyznanie Otylii Jędrzejczak. Straciła dziecko, nie mogła liczyć na partnera

Następny artykuł