Każdy mężczyzna po 40 powinien zrobić jedno, arcyważne badanie. Może uratować życie

mężczyzna profilaktyka
unsplash.com/ Ben White
Autor Natalia Niewczas23.12.2020

W profilaktyce zdrowia mężczyzny nie powinno zabraknąć badania PSA. Badanie sprawdza poziom antygenu PSA we krwi pacjenta, co pozwala ocenić ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór prostaty. Analizy pokazują, że u mężczyzn, którzy zachorują na raka prostaty w przyszłości, średni poziom PSA jest wyższy już w 4 dekadzie życia.

Rak prostaty” - w 2020 roku nawet 18 tys. mężczyzn ma usłyszeć tę diagnozę. Tymczasem wystarczy jedno badanie wykonane w 4 dekadzie życia, by zawczasu rozpoznać tworzący się w ciele pacjenta zdrowotny problem. Wczesne wykrycie nowotworu daje nawet 90% szans na wyleczenie. Jeśli to wciąż nie jest dla panów wystarczającym argumentem, by wykonać badanie PSA przed 40-stką, warto wspomnieć o możliwości ocalenia nerwów odpowiedzialnych za trzymanie moczu i erekcję - jest to jednak możliwe przy wykryciu zmiany we wczesnym stadium.

Badanie, które powinno znaleźć się w kalendarzu każdego mężczyzny

Jak zachęca onkolog dr Iwona Skoneczna z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, badanie PSA powinno znaleźć się w kalendarzu każdego mężczyzny po 40 roku życia. Jego wykonanie pozwala w znacznym stopniu ocenić ryzyko wystąpienia choroby onkologicznej prostaty.

Przestrogą dla pacjentów mają być między innymi badania prowadzone w Danii. Wynika z nich, że panowie w 4 dekadzie życia, u których poziom PSA odbiegał w tym wieku od normy, z dużym prawdopodobieństwem zachorują na raka prostaty w przyszłości.

Badanie antygenu PSA polega na ocenie próbki krwi pacjenta. W połączeniu z badaniem per rectum stanowi solidną profilaktykę antynowotworową raka prostaty mężczyzn. Na ich podstawie specjalista ocenia ryzyko wystąpienia raka prostaty, jakim jest obciążony pacjent.

Wiceminister zdrowia wyjawił ważną nowinę. Wiemy, kto jako pierwszy w Polsce dostanie szczepionkę na koronawirusaWiceminister zdrowia wyjawił ważną nowinę. Wiemy, kto jako pierwszy w Polsce dostanie szczepionkę na koronawirusaCzytaj dalej

- Rak prostaty nie dotyczy tylko naszych dziadków i ojców, ale też młodych mężczyzn. Nawet w zaawansowanym stadium nowotwór ten może nie dawać żadnych objawów, dlatego jeśli mężczyźni czekają na pojawienie się objawów, rak prostaty może być u nich wykryty późno - przekonuje dr Skoneczna.

Co szczególnie ważne dla pacjentów, wczesne wykrycie zmiany (a więc i wczesne zaplanowanie terapii) pozwala na zastosowanie odpowiednich technik operacyjnych. Są one znacznie mniej obciążające dla pacjenta i pozwalają zachować unerwienie odpowiedzialne za trzymanie moczu oraz erekcję.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, rak prostaty to druga najczęściej występująca zmiana o charakterze złośliwym wśród mężczyzn. Oprócz badania PSA oraz per rectum w ramach profilaktyki pacjenci powinni zachować stałą czujność onkologiczną i obserwować zachodzące w obrębie ciała zmiany.

Niezwykle ważna jest czujność względem pojawiających się, niepokojących objawów. Sygnały alarmowe to przede wszystkim częste oddawanie moczu bądź problemy z jego oddawaniem. U niektórych chorych pojawia się krwiomocz.

Profilaktyki raka prostaty nie powinni zaniedbywać szczególnie ci mężczyźni, w których rodzinie wystąpił już przypadek zachorowania. Wystąpienie niepokojących objawów zawsze warto omówić jednak z lekarzem specjalistą.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł