Każdy mężczyzna po 40 powinien zrobić jedno, arcyważne badanie. Może uratować życie

W profilaktyce zdrowia mężczyzny nie powinno zabraknąć badania PSA. Badanie sprawdza poziom antygenu PSA we krwi pacjenta, co pozwala ocenić ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór prostaty. Analizy pokazują, że u mężczyzn, którzy zachorują na raka prostaty w przyszłości, średni poziom PSA jest wyższy już w 4 dekadzie życia.
“Rak prostaty” - w 2020 roku nawet 18 tys. mężczyzn ma usłyszeć tę diagnozę. Tymczasem wystarczy jedno badanie wykonane w 4 dekadzie życia, by zawczasu rozpoznać tworzący się w ciele pacjenta zdrowotny problem. Wczesne wykrycie nowotworu daje nawet 90% szans na wyleczenie. Jeśli to wciąż nie jest dla panów wystarczającym argumentem, by wykonać badanie PSA przed 40-stką, warto wspomnieć o możliwości ocalenia nerwów odpowiedzialnych za trzymanie moczu i erekcję - jest to jednak możliwe przy wykryciu zmiany we wczesnym stadium.
Badanie, które powinno znaleźć się w kalendarzu każdego mężczyzny
Jak zachęca onkolog dr Iwona Skoneczna z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, badanie PSA powinno znaleźć się w kalendarzu każdego mężczyzny po 40 roku życia. Jego wykonanie pozwala w znacznym stopniu ocenić ryzyko wystąpienia choroby onkologicznej prostaty.
Przestrogą dla pacjentów mają być między innymi badania prowadzone w Danii. Wynika z nich, że panowie w 4 dekadzie życia, u których poziom PSA odbiegał w tym wieku od normy, z dużym prawdopodobieństwem zachorują na raka prostaty w przyszłości.
Badanie antygenu PSA polega na ocenie próbki krwi pacjenta. W połączeniu z badaniem per rectum stanowi solidną profilaktykę antynowotworową raka prostaty mężczyzn. Na ich podstawie specjalista ocenia ryzyko wystąpienia raka prostaty, jakim jest obciążony pacjent.
- Rak prostaty nie dotyczy tylko naszych dziadków i ojców, ale też młodych mężczyzn. Nawet w zaawansowanym stadium nowotwór ten może nie dawać żadnych objawów, dlatego jeśli mężczyźni czekają na pojawienie się objawów, rak prostaty może być u nich wykryty późno - przekonuje dr Skoneczna.
Co szczególnie ważne dla pacjentów, wczesne wykrycie zmiany (a więc i wczesne zaplanowanie terapii) pozwala na zastosowanie odpowiednich technik operacyjnych. Są one znacznie mniej obciążające dla pacjenta i pozwalają zachować unerwienie odpowiedzialne za trzymanie moczu oraz erekcję.
Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, rak prostaty to druga najczęściej występująca zmiana o charakterze złośliwym wśród mężczyzn. Oprócz badania PSA oraz per rectum w ramach profilaktyki pacjenci powinni zachować stałą czujność onkologiczną i obserwować zachodzące w obrębie ciała zmiany.
Niezwykle ważna jest czujność względem pojawiających się, niepokojących objawów. Sygnały alarmowe to przede wszystkim częste oddawanie moczu bądź problemy z jego oddawaniem. U niektórych chorych pojawia się krwiomocz.
Profilaktyki raka prostaty nie powinni zaniedbywać szczególnie ci mężczyźni, w których rodzinie wystąpił już przypadek zachorowania. Wystąpienie niepokojących objawów zawsze warto omówić jednak z lekarzem specjalistą.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Nieoficjalnie: Obostrzenia mogą zostać z nami aż do marca
- Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polityk
- Premier zwrócił się z pilnym apelem. Chodzi o okres od 28 grudnia do 17 stycznia