Miażdżyca choroba rozwijająca się latami
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Miażdżyca, cichy zabójca

Miażdżyca rozwijać się może w naszym ciele całymi latami i przez ten czas możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że dzieje się z nami coś złego. Jednak kiedy da już o sobie znać, może być już za późno.

Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn zawału serca i w znaczącym stopniu upośledza działanie naszego układu krwionośnego. Niestety w wielu przypadkach, sami sobie jesteśmy winni za nasz stan tętnic, ponieważ w jej rozwoju kluczową rolę odgrywa właśnie nasz tryb życia. Z tego też względu kardiolodzy już od wielu lat alarmują, że coraz większa ilość osób cierpi na naprawdę poważne problemy z układem krążenia.

Jak działa miażdżyca

Miażdżyca pojawia się w momencie, kiedy w naszej krwi znajduje się za dużo cholesterolu i innych tłuszczów. Oczywiście nie wszystkie tłuszcze są złe, ale niestety to właśnie te niekorzystne dla naszego zdrowia można znaleźć w większości popularnych przekąsek oraz fast foodach, które cały czas są niezwykle popularne.

Dodatkowo wraz z rozwojem technologicznym nasz tryb życia stał się niezwykle mało aktywny, ponieważ nawet podczas pracy wielu z nas, spędza cały czas, siedząc za biurkiem, a to w prosty sposób może prowadzić do nadwagi oraz otyłości, które to właśnie skutkować mogą miażdżycą.

Odkładający się tłuszcz na ściankach naszych tętnic powoli, acz skutecznie zmniejsza ich światło, przez co ich wydajność znacząco spada. Wtedy właśnie pojawiają się też pierwsze objawy tej choroby związane z naszą kondycją. Zaczynamy się znacznie szybciej męczyć, pojawia się duszność, a także zawroty głowy.

W końcu przechodząca przez tętnice krew już nie wystarcza do tego, aby odpowiednio, zaopatrzyć komórki i może dojść między innymi do zawału serca, czy też udaru mózgu. Właśnie dlatego tak często możemy usłyszeć o tym, jak ważne w dbaniu o zdrowie jest właśnie pilnowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, a także codzienna aktywność fizyczna.

Następny artykuł