Miażdżyca jest chorobą mogącą rozpocząć się już w młodym wieku
unsplash.com/ Daan Stevens
Autor - 13 Czerwca 2020

Pierwsze objawy miażdżycy. Zdecydowanie nie należy ich lekceważyć

Miażdżyca może obejmować tętnice prowadzące do różnych narządów, np. serca, mózgu, czy nerek. Pierwsze objawy mogą pojawić się już stosunkowo wcześnie, bo nawet około 40. roku życia. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat miażdżycy i konsekwencji, jakie ze sobą niesie.

Miażdżyca jest postępującą chorobą tętnic, która polega na zwężaniu się ich światła. Ryzyko zachorowania zwiększa nie tylko wiek, ale także dieta i tryb życia. Nałogowe palenie tytoniu i spożywanie alkoholu są jednymi z głównych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Objawy choroby pojawiają się bardzo wcześnie, jednak niestety często je ignorujemy. Gdybyśmy choć odrobinę się im przyjrzeli i zmienili tryb życia, moglibyśmy uchronić się przed rozwojem miażdżycy.

Z ostatniej chwili: Podwójna tragedia w TatrachZ ostatniej chwili: Podwójna tragedia w TatrachCzytaj dalej

Miażdżyca rozwija się cicho i dyskretnie. Istnieją jednak charakterystyczne objawy, których nie należy lekceważyć

Miażdżyca mózgu może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, w wyniku których u chorych pojawiają się m.in. zaburzenia pamięci. Nieleczona często prowadzi do udaru mózgu, który może zakończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem pacjenta.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, jednym z sygnałów ostrzegawczych, który powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, są problemy z oddychaniem. Kiedy łatwo łapiemy zadyszkę lub długo nie możemy uspokoić oddechu po wysiłku, tłumaczymy to brakiem kondycji. W takich sytuacjach powinniśmy jednak sobie także zadać pytanie, czy nie mamy miażdżycy. Ból łydek po niezbyt męczącym spacerze także może sugerować problemy z naczyniami.

Luki w pamięci i złą koncentrację także próbujemy tłumaczyć, np. stresem czy zmęczeniem. Mając jednak tego typu problemy, również powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest objaw miażdżycy.

Odkładanie się w naczyniach blaszek miażdżycowych, które przywierają do ich ścian i utrudniają swobodny przepływ krwi, powoduje postępujące niedotlenienie serca i co za tym idzie - ból w klatce piersiowej, zwany bólem wieńcowym. Pojawienie się takich dolegliwości świadczy o znacznym zaawansowaniu miażdżycy i powinno skłonić do natychmiastowego podjęcia leczenia.

Nie ma jednego miarodajnego badania, które może stwierdzić, czy mamy miażdżycę. Jest ona jednak bardzo prawdopodobna w przypadku nieprawidłowego poziomu cholesterolu LDL oraz wysokiego poziomu trójglicerydów.

Dzisiaj grzeje: 1. Policjant zgwałcił 6-latkę. Matka dziewczynki wiedziała o wszystkim

2. Aż 3 banki ostrzegają klientów przez trudnościami z dostępem do pieniędzy. Lepiej przygotuj gotówkę

O możliwej miażdżycy mogą świadczyć złogi cholesterolowe pod skórą, czyli żółte zgrubienia w okolicy powiek, a niekiedy guzki w ścięgnach nadgarstków czy ścięgnie Achillesa. Zaawansowaną miażdżycę można wykryć, wykonując też USG naczyń oraz za pomocą tomografii komputerowej lub koronarografii.

Miażdżyca nie dotyczy wyłącznie osób starszych, na rozwój choroby bowiem pracujemy przez wiele lat. Ze względu na złe nawyki żywieniowe, stosowanie używek oraz coraz bardziej siedzący tryb życia, dotyczy ona coraz większej grupy osób młodych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Napadli na młodszego chłopca w lesie. Policja zatrzymała 16-latka, trwają poszukiwania sprawców
  2. Dramatyczna relacja zdruzgotanej matki. Jej syn podpalił się pod Sejmem, powód jest tragiczny
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Rywal Kamila Stocha rzucił mu wyzwanie. Buńczuczna deklaracja skoczka

Następny artykuł