miażdżyca może prowadzić do powikłań
unsplash_Robina Weermeijer
Autor Aneta Młodawska - 6 Lutego 2020

Pierwsze objawy miażdżycy mózgu. Jej powikłania są niezwykle niebezpieczne

Miażdżyca jest chorobą, która dotyka przede wszystkim osoby po 60. roku życia. Ryzyko zachorowania zwiększa nie tylko wiek, ale także dieta i tryb życia. Nałogowe palenie tytoniu i spożywanie alkoholu są jednymi z głównych czynników, zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Miażdżyca to choroba atakująca najważniejszy organ w naszym organizmie, jakim jest mózg. Steruje on pracą wszystkich układów i narządów w naszym ciele, a jego schorzenia powodują szereg utrudniających życie objawów.

Pierwsze z nich mogą pojawić się już stosunkowo wcześnie, bo nawet około 40.roku życia. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat miażdżycy mózgu i powikłań, jakie powoduje.

Chroni przed rakiem i poprawia trawienie. Wystarczy jedna łyżeczka dziennieChroni przed rakiem i poprawia trawienie. Wystarczy jedna łyżeczka dziennieCzytaj dalej

Miażdżyca jest chorobą mózgu mogącą rozpocząć się już w młodym wieku

Miażdżyca to poważna, postępująca choroba, której następstwem jest udar mózgu. Prowadzi ona do zmian w naczyniach krwionośnych oraz tętnicach, które przestają prawidłowo funkcjonować. Odkładanie się w naczyniach mózgowych blaszek miażdżycowych, które przywierają do ich ścian i utrudniają swobodny przepływ krwi, powoduje postępujące niedotlenienie mózgu i co za tym idzie objawy somatyczne. Najpoważniejszym następstwem miażdżycy mózgu jest udar, który może zakończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem. Miażdżyca nie dotyczy wyłącznie osób starszych, na rozwój choroby bowiem pracujemy przez wiele lat. Ze względu na złe nawyki żywieniowe, stosowanie używek oraz coraz bardziej siedzący tryb życia, dotyczy ona coraz większej grupy osób młodych.

Najczęstsze przyczyny choroby to m.in. mała aktywność fizyczna, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i otyłość. Ryzyko zachorowania zwiększa również cukrzyca i predyspozycje genetyczne. Choroba dotyka głównie mężczyzn. W ich przypadku winowajcami są tytoń i alkohol. W przypadku zaś kobiet choroba często pojawia się w związku z zaburzeniami o podłożu hormonalnym, czyli m.in. na skutek niedoboru estrogenów. Jednym z sygnałów ostrzegawczych, który powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, jest przedłużający się ból głowy. Inne objawy miażdżycy mózgu to nudności, zaburzenia równowagi, problemy z pamięcią oraz koncentracją, zaburzenia mowy, problem z prawidłowym widzeniem, problemy ze słuchem, drżenia mięśniowe oraz niedowład kończyn.

Przedłużający się ból głowy może swiadczyć o poważnej chorobie. Nie nalezy go bagatelizować

Miażdżyca mózgu może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, w wyniku których u chorych pojawiają się m.in. zaburzenia pamięci. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, nieleczona miażdżyca często prowadzi do udaru mózgu, który może zakończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem pacjenta. Udar mózgu jest bowiem trzecią przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku udar mózgu jest przyczyną śmierci ok. 30 000 Polaków. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest przestrzeganie zdrowej diety i aktywność fizyczna na co dzień. Warto zatem zrezygnować z niezdrowych posiłków i ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martyna Wojciechowska już po ślubie? Pokazała zdjęcie z Przemysławem Kossakowskim
  2. Wiemy, jak wygląda grób Romualda Lipko. Wybrał niespodziewane miejsce pochówku
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wystarczy zjeść 3 sztuki dziennie, a efekty sprawią, że opadnie Ci szczęka. Niezwykłe właściwości

Następny artykuł