migrena_jak_pomóc
pixabay_geralt
Autor Damian Witoń - 3 Lutego 2020

Pierwsza pomoc w przypadku migreny. Jak pomóc osobie, u której pojawił się paraliżujący ból

Migrena jest przewlekłym schorzeniem, na które cierpi wielu Polaków. Niestety świadomość na jej temat jest wśród ludzi niewystarczająca. Warto wiedzieć, co zrobić, aby pomóc osobie, która ma atak tej choroby.

Migrena jest niezwykle uciążliwą, przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się występowaniem napadów silnych bólów głowy. Współczesna medycyna nadal nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny jej występowania, chociaż głównie podejrzewa się czynniki genetyczne i środowiskowe. Niestety migrena jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy. Warto wiedzieć, w jaki sposób można pomóc osobie, u której wystąpił jej atak.

Dwóch lekarzy zostało pobitych. Bliski zmarłego nie wytrzymałDwóch lekarzy zostało pobitych. Bliski zmarłego nie wytrzymałCzytaj dalej

Migrena atakuje nagle i bezlitośnie. Niestety niewielu z nas wie, jak pomóc osobie, której dotyka.

Niedawno bezpośrednio do naszego portalu zwróciła się pomysłodawczyni akcji “Migrena to nie ściema”. Prosiła o pomoc w rozpowszechnianiu informacji na temat tej choroby, ponieważ, jak twierdzi, wiedza Polaków w tym obszarze jest niewystarczająca. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ponieważ w 100 procentach zgadzamy się z jej opinią. Chętnie pomożemy w rozpowszechnianiu cennych informacji dotyczących sposobów pomocy osobom, które doświadczają ataku migreny.

Według informacji zamieszczonych na Facebooku przez fanpage “Migrena to nie ściema”, aż 90 procent pytanych osób przyznaje, że nie wie jak pomóc osobie, która zmaga się z atakiem tej choroby. Niepokojąca statystyka była motywacją do stworzenia poradnika, który tłumaczy co robić, gdy migrena daje o sobie znać.

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu z osobą, u której zauważyliśmy podejrzane symptomy. Należy zapytać ją, co jej dolega, czy ma jakieś inne schorzenia, co czuje oraz czy bierze jakieś leki. Nigdy nie powinniśmy podawać cierpiącemu medykamentów wybranych przez nas, ponieważ może to nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Poza tym w przypadku migreny prawdopodobnie nie pomogą leki przeciwbólowe, na których podanie mogłoby wpaść wielu z nas.

Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu należy przystąpić do działania. Jeśli dowiedzieliśmy się wcześniej, że osoba ma swoje leki przepisane specjalnie na migrenę, to należy pomóc jej w ich zażyciu. Nie powinniśmy zwlekać. Do działania przystępujemy już po wystąpieniu pierwszych symptomów, czyli zawrotów głowy, mroczków, zaburzeń w polu widzenia, zaburzeń w polu widzenia, osłabienia, nudności oraz narastających bólów.

Kiedy osoba przyjmie już z naszą pomocą leki, które były jej przepisanie dobrze będzie zabrać ją w ciche, ciemne miejsce, przynajmniej na pół godziny. Jest to ważne, ponieważ osoba z migreną wykazuje nadwrażliwość na światło, dźwięki oraz zapachy. Wyciszenie jest jej potrzebne, aby leki zaczęły działać tak jak powinny.

W łagodzeniu objawów migreny pomóc mogą zimne lub ciepłe okłady na kark. Jeżeli w czasie od 30 do 120 minut , pomimo stosowania wymienionych powyżej środków, nie nastąpi poprawa stanu chorego należy jak najszybciej zgłosić się na SOR lub wezwać pogotowie.

Lekceważona migrena może prowadzić do wielu poważnych następstw zdrowotnych. Nie powinno się jej bagatelizować.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Para młoda razem z gośćmi weselnymi zginęła na miejscu. Tragedia chwilę po ślubie
  2. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
  3. Prozdrowotne właściwości pieczarek. Bez wątpienia warto je jeść
  4. Objawy udaru mózgu. Każdy z nas powinien je znać
  5. Na życzenie rodziców lekarz okaleczył 12-latkę. Bulwersująca tradycja doprowadziła do tragedii
  6. Nie tylko na kaca. Mało kto o wie o najważniejszym zastosowaniu wody z ogórków kiszonych, działa rewelacyjnie

Następny artykuł