Migrena to problem nawet 15 procent populacji
unsplash.com/Ben White
Autor - 18 Czerwca 2020

Migrena to nie tylko silny ból głowy. Przed napadem mogą się pojawić pewne objawy

Migrena uważana jest za jeden z najcięższych rodzajów bólów głowy. Jednym z jej dwóch głównych typów jest migrena z aurą. Dotyczy ona około 25% przypadków wszystkich pacjentów. Jej charakterystyczną cechą są krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe poprzedzające atak bólu, a także inne uciążliwe objawy.

Migrena jest tak silnym bólem, że niekiedy wymaga zwolnienia z pracy i zamknięcia się w ciszy na kilka godzin. Niestety nie ma na nią lekarstwa, a jedynie farmakologiczne środki prewencyjne oraz przeciwbólowe.

Ból migrenowy potrafi doprowadzić do mdłości, wymiotów, światłowstrętu, niechęci do zapachów i dźwięków, łzawienia oczu, a nawet omdlenia. Czasem hospitalizacji wymaga spowodowane długotrwałymi wymiotami odwodnienie.

Pierwsze objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapićPierwsze objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapićCzytaj dalej

Migrena to problem nawet 15 procent populacji. Zazwyczaj towarzyszą jej inne, nieprzyjemne objawy

Migrenie często towarzyszy aura. Oprócz bólu pojawiają się zaburzenia wzroku, nadwrażliwość na światło, mdłości a często też wymioty. Mimo dużej częstości tego schorzenia, do dziś nie udało się ustalić przyczyn migreny.

Migrena to problem stosunkowo częsty. Szacuje się, że z migrenami może się zmagać nawet 15% światowej populacji. Typowo migrena rozpoczyna się w młodym wieku. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, u przeważającej większości pacjentów pierwszy napad migreny pojawia się przed czwartą dekadą życia.

Migrena może przebiegać w różny sposób. Za typowe objawy migreny uznawany jest jednostronny, silny ból głowy, utrzymujący się od 4 do 72 godzin. Jest on pulsujący i zwykle ma charakter rozpierający. Oprócz tego typowymi symptomami migreny są: nudności, wymioty, nadwrażliwość na różne bodźce i zaburzenia wegetatywne.

Około 25% przypadków wszystkich pacjentów dotyczy migrena z aurą. Charakteryzuje się ona krótkotrwałymi zaburzeniami wzrokowymi, które poprzedzają atak bólu. Przez pacjentów opisywane są jako jaskrawe plamki zasłaniające widok czy rozmycie konturów przedmiotów. Aura może wystąpić także w postaci zaburzeń czucia, odrętwień, niedowładów lub zaburzeń mowy.

Ból migrenowy jest na tyle silny, że prowadzi do występowania trudności w zwyczajnym funkcjonowaniu. Człowiek doświadczający migreny zazwyczaj unika towarzystwa, izoluje się i najchętniej przebywa w ciemnym, cichym pomieszczeniu.

Dzisiaj grzeje: 1. Kamil Durczok prosi o wsparcie. Stan zdrowia dziennikarza uległ nagłemu pogorszeniu

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

W rozpoznaniu samej migreny podstawowe znaczenie ma tylko wywiad lekarski. Czasami jednak u osób, które doświadczają dolegliwości związanych z napadami migreny, wykonywane są m.in. elektroencefalografia czy badania obrazowe głowy.

Poza leczeniem doraźnym przy pomocy preparatów farmakologicznych, w zwalczaniu migreny wykorzystywane mogą być również oddziaływania profilaktyczne, czyli zapobiegające występowaniu jej napadom. Ponadto u pacjentów z migrenowymi bólami głowy coraz częściej podejmowane są próby wdrażania alternatywnych form terapii, takich jak akupunktura czy biofeedback.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł