Migrena: paraliżujący ból
fot. pexels.com/Tucker
Autor Karol Zaborowski - 23 Października 2019

Ich życie wypełnia niewyobrażalny ból. “Nie przesadzaj, że aż tak cię boli”

Migrena to coś więcej niż sam ból głowy. Chociaż już tylko ten objaw potrafi nas dosłownie sparaliżować i przykuć nas do łóżka nawet na kilka dni. Najgorsze jest to, że chorzy często są całkowicie nierozumiani przez resztę społeczeństwa.

Migrena jest najpowszechniejszą chorobą neurologiczną, na którą cierpi ponad miliard osób na całym świecie. Najczęstszym objawem, z jakim utożsamiamy tę dolegliwość, jest ból głowy. Jednak nie jest to taki zwykły ból, ponieważ migrena dosłownie zwala nas z nóg. Kto choć raz w życiu nie przeżył ataku migreny, ten nawet nie może sobie wyobrazić, jak silne jest to odczucie.

Nawet nie ma co marzyć, że standardowe leki przeciwbólowe cokolwiek pomogą, ponieważ w wielu przypadkach bez pomocy lekarza chory zwyczajnie sam sobie nie poradzi. Dodatkowo można by oczekiwać, że skoro na migrenę choruje tak wiele osób, to neurolodzy doskonale wiedzą, jak sobie radzić z tą chorobą, a świadomość w społeczeństwie na jej temat również jest na wysokim poziomie. Niestety nic bardziej mylnego.

Jej córka konała w hospicjum. Mama w tym czasie robiła obrzydliwą i bezczelną rzeczJej córka konała w hospicjum. Mama w tym czasie robiła obrzydliwą i bezczelną rzeczCzytaj dalej

Migrena zabrała im część życia

Portal Onet.pl przedstawił na swoich łamach historię kilku Polek, które od lat zmagają się z migrenami. Wszystkie doświadczają nawet kilkunastu ataków w ciągu miesiąca, przez co ich życie dosłownie wypełnione jest bólem, który bardzo trudno jest opanować. Jak przyznaje jedna z nich, jedynym wytchnieniem jest sen, który często pojawia się na skutek przemęczenia.

- Zdiagnozowano mnie 12 lat temu. Od tamtej pory nieustannie zmagam się z bólami migrenowymi, które nasiliły się do tego stopnia, że jedynie sen przynosi ukojenie - mówiła 25-letnia Kasia.

Przy migrenie pojawiają się również liczne objawy ze strony układu pokarmowego oraz neurologicznego, oczywiście poza bólem. Często pojawiają się wymioty, a także zaburzenia widzenia, czy też drętwienie kończyn. Przy naprawdę silnych atakach niezbędne jest podanie dożylnych leków, które i tak nie zawsze przynoszą pełną ulgę.

- Zaczęło się od lekkiego bólu w skroniach. Gdy choroba zaczęła przybierać na sile, ataki kończyły się szpitalem i kroplówkami. U mnie migrena objawia się głównie nadwrażliwością na światło i dźwięki, mdłościami, wymiotami, bólami mięśni i stawów, brakiem apetytu, ogromnym bólem głowy - dodaje Kasia.

Dla chorych duży problem stanowi nie tylko obezwładniający ból utrzymujący się godzinami. Niestety wiele osób nie rozumie, z czym tak naprawdę boryka się osoba cierpiąca na migrenę. Z tego też względu chorzy często słyszą, że zaraz im przejdzie, lub na pewno przesadzają i to wcale ich tak mocno nie boli.

- Wielokrotnie słyszałam: “Nie przesadzaj, że aż tak cię boli”, “Weź sobie apap”, “Zaraz ci przejdzie”, “Szlachcianka się znalazła, co ma migreny”, “Wymyślasz” - wyznaje Kasia.

- Jeśli ktoś kiedykolwiek pomyśli, że migrena to ściema, ból głowy to wymówka i fanaberia, niech przeczyta dokładnie moją historię na głos jeszcze raz. Choroba prawie odebrała mi życie, a na pewno zabrała wiele marzeń i planów na najbliższą przyszłość - dodaje Agnieszka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nietypowy objaw zwiastujący zawał serca. Nigdy go nie lekceważ
  2. Odkłada się w płucach i może prowadzić do astmy. Przełomowe odkrycie
  3. Objawy guza mózgu, których nigdy nie powinieneś lekceważyć

Następny artykuł