Migrena: leczenie
fot. pixabay.com/Geralt
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Migrena, jak zapobiegać atakom

Migrena potrafi na dobrych kilka godzin przykuć człowieka do łóżka, ponieważ każdy, nawet najmniejszy ruch wywołuje potworny ból. Dlatego też warto reagować, kiedy jeszcze mamy na to czas.

Migrena zaliczana jest do tak zwanych bólów pierwotnych, co oznacza, że występuje niezależnie od innych chorób. Dodatkowo migreny mają charakter napadowy, ale w niektórych przypadkach poprzedzone są tak zwaną aurą. Nie jest to typowy objaw, ale w przypadku osób, u których występuje, daje to możliwość szybszego reagowania i osłabienia nadchodzącego bólu.

Jak sobie poradzić z migreną

Niestety nie istnieje na ten moment jeszcze lekarstwo, czy też zabieg, który u osoby cierpiącej na migrenę eliminował jej przyczynę. Z tego też względu najczęstszym sposobem leczenia jest zażywanie leków przeciwbólowych. Jednak, aby odnosiły one zamierzony efekt, powinny zostać wzięte, jeszcze zanim ból osiągnie swoją maksymalną moc.

Jeżeli przegapimy ten moment, to ze względu na mdłości, a nawet wymioty wywołane bólem, przyjęcie standardowych leków może okazać się niewykonalne. Z tego też względu, jeżeli tylko czujemy, że zbliża się migrena, powinniśmy działać natychmiast.

Co więcej, przy silnym ataku migreny mogą pojawić się również problemy ze świadomością, a także niedowład kończyn, który może narastać. W takim wypadku należy bezzwłocznie wezwać ambulans.

Istnieje również możliwość leczenia profilaktycznego, które polega na zażywaniu leków mających na celu zmniejszenie częstotliwości występowania napadów bólu. Trzeba jednak pamiętać, że leki te wymagają odpowiedniego wysycenia w naszym organizmie i niekiedy potrzeba nawet kilku miesięcy, aby faktycznie zaczęły działać.

Następny artykuł