Milionerzy i pytanie o nocebo
fot. https://youtube.com/ Wszystko Jasne
Autor Natalia Niewczas - 3 Września 2020

Zdrowotne pytanie w "Milionerach" sprawiło uczestniczce duże problemy. Potrafisz wskazać poprawną odpowiedź?

Milionerzy to niezwykle popularny teleturniej, który, z przerwami, utrzymuje się na antenie TVN już od września 1999 roku. Aby wygrać, uczestnicy muszą udzielić poprawnej odpowiedzi na dwanaście pytań. Tym razem jedno z nich dotyczyło medycyny.

Milionerzy to program rozrywkowy oparty na brytyjskim formacie “Who Wants to Be a Millionaire?”. Prezentowane w teleturnieju pytania niekiedy stanowią prawdziwie twardy orzech do zgryzienia. Zakres wiedzy potrzebnej do zdobycia pełnej puli oferowanych pieniędzy obejmuje również zagadnienia medyczne. Właśnie z takim specjalistycznym pytaniem zmierzyła się pani Agnieszka Minczyńska z Bydgoszczy. Pytano o efekt nocebo.

Nie żyje 15-letnia dziewczynka. Wzięła udział w internetowym wyzwaniu, które staje się coraz bardziej popularneNie żyje 15-letnia dziewczynka. Wzięła udział w internetowym wyzwaniu, które staje się coraz bardziej popularneCzytaj dalej

Milionerzy testują wiedzę medyczną uczestników


W Milionerach padały już pytania, na które poprawnej odpowiedzi z marszu udzieliłby tylko doświadczony lekarz. Tym razem medyczną zagwozdkę otrzymała pani Agnieszka, mieszkanka Bydgoszczy. W wyemitowanym w środę 2 września odcinku kobieta musiała odgadnąć, kto właściwie może odczuć wyżej wspomniany efekt nocebo. Do wyboru miała cztery odpowiedzi: A. hipochondrycy, B. nocne marki, C. szczęśliwe pary i D. noworodki.


Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, w tym przypadku nie obyło się bez wątpliwości. W grę wchodziło aż 40 tysięcy złotych, co dodatkowo zaogniało atmosferę w studiu i przed telewizorami. Pani Agnieszka przypuszczała, że efekt nocebo jest powiązany z powszechnie znanym efektem placebo, będącego lekiem (bądź podejmowaną akcją) o neutralnym wpływie na zdrowie pacjenta, który w rzeczywistości jest przekonany o jego dobroczynnym działaniu na organizm. Intuicja uczestniczki okazała się właściwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieci
2. Złe wieści dla klientów polskich banków. Poczują konsekwencje decyzji NBP


Poprawna odpowiedź na pytanie to wariant “A”, hipochondrycy; efekt nocebo stanowi bowiem swoiste przeciwieństwo efektu placebo. Nocebo występuje wtedy, gdy pacjent doświadcza niepożądanych, niekorzystnych efektów podjętej terapii, spowodowanych samym negatywnym podejściem do stosowanego leczenia. Efekt nocebo przykładowo dotyczy osób, które, po długotrwałym stosowaniu drogiego leku, z rozmaitych przyczyn zostały zmuszone do zażywania tańszego zamiennika. Choć oba medykamenty mają podobny skład i to samo działanie, przekonany o nieskuteczności tańszej wersji pacjent może skarżyć się na w rzeczywistości nieistniejące skutki uboczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. 42-letnia pogodynka zmarła niespodziewanie. Kilka dni temu napisała, że "jej mózg jest zepsuty"
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające

Następny artykuł