Minister Zdrowia ogłosił ważną decyzję. Kolejna grupa osób z pierwszeństwem szczepienia

Minister zdrowia wydał komunikat w sprawie szczepień
unsplash.com/Hakan Nural
Autor Barbara Bujar03.01.2021

Rodzice wcześniaków leżących na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka zostali włączeni do grupy zero szczepień przeciw COVID-19 – poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, dostęp do medykamentu musi być objęty priorytetem. Decyzja resortu jest odpowiedzią na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

W niedzielę 3 stycznia minister zdrowia przekazał kolejną ważną decyzję resortu. Za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował list będący odpowiedzią na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka z 29 grudnia 2020 roku.

- Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego – napisał na Twitterze.

Najnowszy komunikat ministra zdrowia. Grupa zero szczepień przeciw COVID-19 została poszerzona

Do ogłoszenia opublikowanego na Twitterze Adam Niedzielski dołączył list, który z jego upoważnienia podpisała wiceminister Anna Goławska. W treści potwierdza, że prośba Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, została zaakceptowana przez szefa resortu zdrowia.

- W odpowiedzi na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka z 29 grudnia 2020 r., w którym uzasadnia Pani prośbę o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy „0” do szczepień przeciwko Covid-19, uprzejmie informuję, że wskazana grupa zostaje włączona do szczepień – czytamy w dokumencie.

Stomatolog ostrzega. Noszenie maseczki może mieć poważny efekt uboczny, istnieje jednak sposób, aby go uniknąćStomatolog ostrzega. Noszenie maseczki może mieć poważny efekt uboczny, istnieje jednak sposób, aby go uniknąćCzytaj dalej

Jak wynika z listu, rodzice wcześniaków przebywających na wskazanych oddziałach szpitalnych powinni zaszczepić sięw danej placówce przy zachowaniu procedur, które obowiązują poszczególnych pracowników służby zdrowia.

- (…) rodzice wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka powinni być zaszczepieni w danym szpitalu (wystawienie e-skierowań w szpitalu) lub zgłoszeni do szczepienia w innym podmiocie przez szpital, zgodnie z przyjętą procedurą zgłaszania pracowników sektora ochrony zdrowia, którzy nie mają bezpośredniego udziału w realizacji świadczeń opieki zdrowotnej (nie wykonują zawodów medycznych) – napisano.

Na odpowiedź ze strony przedstawicieli Fundacji Koalicja dla Wcześniaka nie trzeba było długo czekać. Jak podaje serwis internetowy TVN24, podziękowania w mediach społecznościowych pojawiły się niedługo po wystosowaniu oświadczenia przez ministra zdrowia.

- Panie Ministrze, tak bardzo się cieszymy i dziękujemy za włączenie rodziców hospitalizowanych wcześniaków do grupy 0, to oznacza koniec separacji! Dziękujemy z całego serca – skomentowali członkowie fundacji.

Zgodnie z nowymi zasadami grupa zero szczepień przeciw COVID-19, które w Polsce trwają od 27 grudnia, obejmuje: pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym personel medyczny, pracowników DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych i stacjach sanitarno-epidemiologicznych) oraz rodziców hospitalizowanych wcześniaków.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł