Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać

Minister zdrowia wymienił benefity dla zaszczepionych
pixabay.com/Anestiev
Autor Barbara Bujar09.12.2020

Minister zdrowia przekazał wstępne informacje dotyczące przywilejów dla osób zaszczepionych. Pacjenci, którzy zdecydują się przyjąć substancję zapobiegającą COVID-19, nie będą wliczani w limity osób, a dodatkowo w wielu przypadkach ominie ich kwarantanna. W najbliższych dniach lista może się jeszcze poszerzyć.

W zeszłym tygodniu media obiegł komunikat ministra zdrowia w sprawie dostępności szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Adam Niedzielski poinformował wówczas, że preparaty pojawią się w Polsce już na początku 2021 roku.

Zgodnie ze słowami ministra zdrowia pierwsze szczepienia mają odbyć się już na przełomie stycznia i lutego. Aby zachęcić obywateli do przyjęcia substancji, Niedzielski podał wstępną listę przywilejów, z których skorzystają zaszczepione osoby.

Dwie szczepionki na COVID-19 zamiast jednej dla pacjenta? Naukowcy zamierzają sprawdzić, czy rozwiązanie przyniesie lepsze efektyDwie szczepionki na COVID-19 zamiast jednej dla pacjenta? Naukowcy zamierzają sprawdzić, czy rozwiązanie przyniesie lepsze efektyCzytaj dalej

Minister zdrowia o benefitach dla zaczepionych osób. Lista ma się poszerzyć

We wtorek 8 grudnia Adam Niedzielski po raz kolejny podjął temat szczepień przeciw COVID-19. Podczas konferencji prasowej przekazał, że osoby, które zdecydują się na przyjęcie remedium, nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań. Ponadto w niektórych przypadkach nie będą podlegać kwarantannie.

Jak donosi serwis popularne.pl, za sytuacje, w których osoby zaszczepione nie będą musiały odbywać kwarantanny domowej, minister zdrowia uznał: powrót do Polski z krajów wysokiego ryzyka oraz kontakt z osobą zakażoną. Jak stwierdził, na liście przywilejów najpewniej pojawi się jeszcze kilka dodatkowych punktów.

- Pełen pakiet benefitów będzie przedstawiony, jak już zapoznamy się dokładnie z charakterystykami produktów szczepiennych, bo tam są również informacje dotyczące ich skuteczności, przeciwwskazań i innych tego typu zagadnień – powiedział szef MZ.

Warto zaznaczyć, że wskazane przywileje obejmą wyłącznie osoby, które przyjmą dwie dawki substancji. Przypomnijmy, że szczepionki zapobiegające zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 mają być dwudawkowe, dobrowolne oraz darmowe.

- Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam 3 ważne hasła. To wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepień – przekazał.

W programie szczepień rząd dużą uwagę poświęca przede wszystkim wiedzy. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej zapowiadało kampanię profrekwencyjną, która ma wyjaśnić Polakom wszystkie wątpliwości dotyczące szczepionki i przekonać ich do przyjęcia substancji.

- Wiedza jest najważniejsza, bo pozwala podejmować świadome decyzje dot. zaszczepienia się. Dlatego naszą rolą jest podjęcie zadania przekonywania do szczepienia na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym – dodał minister zdrowia cytowany przez serwis popularne.pl

Znajoma Katarzyny Łaniewskiej wyznała smutną prawdę. Jak wyglądały ostatnie chwile aktorki serialu Znajoma Katarzyny Łaniewskiej wyznała smutną prawdę. Jak wyglądały ostatnie chwile aktorki serialu "Plebania"?Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł