Ile będzie wynosić odszkodowanie za skutki uboczne szczepień? Minister Zdrowia podał kwoty

Minister zdrowia o odszkodowanaich za NOP
unsplash.com/Daniel Schludi
Autor Barbara Bujar12.01.2021

Każdy Polak, u którego wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, otrzyma odszkodowanie w kwocie do 100 tysięcy złotych – poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Środki będą wypłacane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak wskazał szef MZ, od początku szczepień w Polsce odnotowano 37 przypadków skutków ubocznych, w tym 1 ciężki.

Minister zdrowia, choć od początku szczepień przeciw COVID-19 zapewnia o ich bezpieczeństwie, poinformował Polaków o powołaniu specjalnego funduszu, który w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie wypłacał należne odszkodowanie. Rząd zdecydował się na tek krok między innymi ze względu na widoczne wątpliwości obywateli.

- Niemniej jednak mając świadomość tego bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Minister zdrowia: odszkodowania wyniosą od 10 do 100 tysięcy złotych

Jak podaje Medonet, Adam Niedzielski przypomniał Polakom, że szczepionka zapobiegająca zakażeniu koronawirusem – zarówno firm Pfizer i BioNTech, jak i Moderny – przeszła niezbędne badania kliniczne i spełniła wszelkie kryteria zezwalające na dopuszczenie jej do użytku na terenie Unii Europejskiej.

- Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki – tłumaczył.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Szczepionka przeciw COVID-19 – podobnie jak inne leki farmaceutyczne – może jednak nieść za sobą pewne skutki uboczne. Jak przekazał minister zdrowia, od początku szczepień w Polsce odnotowano 37 takich przypadków. Choć w większości niepożądane odczyny poszczepienne przebiegły łagodnie, u 4 pacjentów stwierdzono stan „poważny”, a u 1 – „ciężki”.

W związku z tym Fundusz Kompensacyjny zajmie się sprawą odszkodowań dla pacjentów, u których wystąpiły skutki uboczne. Świadczenia w pierwszej kolejności mają objąć osoby, które uczestniczyły w szczepieniach po 26 grudnia 2020 roku. Pod uwagę będą brane jednak szczegółowo ustalone warunki.

- Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni – to jest jeden bardzo ważny warunek – lub, podkreślam „lub”, a nie „i” osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – zaznaczył minister zdrowia.

Osoby spełniające powyższe kryteria będą mogły liczyć na odszkodowanie w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. Środki te mają w większości pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Patrząc jednak na obecne dane, według Niedzielskiego „jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania”.

- Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (...) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega – dodał szef MZ cytowany przez Medonet.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł