Minister zdrowia o nowych zasadach
East News/Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 10.01.2020. Konferencja wiceminister zdrowia Jozefy Szczurek-Zelazko (L) i prezesa NFZ Adama Niedzielskiego (P) w sprawie wyceny swiadczen w zakresie psychiatrii dzieci i mlodziezy.
Autor Barbara Bujar - 14 Września 2020

Minister Zdrowia zapowiedział nowe zasady walki z koronawirusem. Mówi również, jak rozwinie się epidemia w Polsce

Minister zdrowia znów wypowiedział się na temat epidemii koronawirusa. Tym razem mężczyzna skomentował przebieg pandemii, na który nastawiają się eksperci. Zdradził też, na czym dokładnie będzie polegać nowa strategia walki z COVID-19. Pojawiły się szczegóły w sprawie pracy szpitali i przychodni, szczepień, a także testów.

Minister zdrowia ma pełne ręce roboty. Ostatnio znów udzielił odpowiedzi na kilka kluczowych pytań. Jak informuje Interia, Adam Niedzielski wypowiedział się w rozmowie z serwisem Dziennik Gazeta Prawna. Podczas wywiadu przyznał, że dobowy spadek liczby zakażeń w Polsce nie świadczy o zakończeniu epidemii, dlatego cały czas należy przygotowywać się na jej dalszy rozwój. Stwierdził natomiast, że w przypadku naszego kraju na pewno można mówić o stabilizacji.

22-latka ucięła sobie dłoń, aby dostać ogromne odszkodowanie. Zamiast tego spotkała ją jednak wielka kara22-latka ucięła sobie dłoń, aby dostać ogromne odszkodowanie. Zamiast tego spotkała ją jednak wielka karaCzytaj dalej

Minister zdrowia o koronawirusie. Adam Niedzielski przedstawia nową strategię

Adam Niedzielski zapowiedział, że przebieg epidemii w kolejnych miesiącach z pewnością będzie różnił się od tego, do którego Polacy zdążyli się przyzwyczaić. Duża zmiana zostanie wprowadzona w placówkach medycznych. W okresie jesienno-zimowym zwiększy się liczba punktów drive-thru, do których lekarze będą kierować pacjentów na testy, a szpitale powiatowe zostaną wyposażone w dodatkowe izolatki z respiratorami. Takie działania wynikają z przewidywaną korelacją koronawirusa SARS-CoV-2 z grypą. Mają też na celu odciążenie oddziałów szpitalnych.

- Chcemy odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe tak, by pacjenci z infekcjami trafiali do przychodni, a nie od razu do szpitala. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że nagle 100 czy 200 tys. chorych dziennie - bo tyle zwykle mamy wizyt w przychodniach w okresie jesienno-zimowym - przekierować na SOR. To nawet fizycznie jest niemożliwe i to nie tylko w naszym kraju. Z tego względu zaproponowaliśmy cały pakiet działań, zmieniliśmy strategię walki z wirusem - powiedział Niedzielski cytowany przez Interię.

W placówkach POZ zajdą także dodatkowe zmiany. Jak zapowiedział minister, pracujący tam lekarze zostaną dopuszczeni do zlecania testów na obecność koronawirusa. Do szpitali trafiać będą natomiast pacjenci ze zdiagnozowanym zakażeniem. Takie placówki podzielone na trzy poziomy.

- Teraz mamy trzy poziomy szpitali obsługujących zakażonych pacjentów: na samym dole szpitale powiatowe, następnie szpitale z oddziałami zakaźnymi i w końcu szpitale wielospecjalistyczne. Zmieniliśmy strategię testowania - sprawdzamy teraz przede wszystkim pacjentów objawowych. To są trzy najważniejsze elementy - zaznaczył.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Podczas rozmowy z Niedzielskim poruszone zostały także inne wątki, które dotyczyły między innymi szczepień. Szef resortu przyznał, że choć podczas ostatnich badań klinicznych pojawiły się pewne problemy, szczepionki powinny być dostępne już na wiosnę. Gorsze informacje miał niestety dla przyszłych par młodych.

- Obecnie rozważamy, czy zmniejszyć limit gości do 50 czy 75. Każdego tygodnia mamy zakażenia z wesel. Średnio ok. 10 proc. wyników z naszych raportów to właśnie efekt zakażeń na weselach - przekazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Postanowione, od dziś część uczniów przechodzi na nauczanie zdalne. Sanepid już podjął decyzję
  2. Jest potwierdzenie, pilny zakaz. Od 8 rano w poniedziałek
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Poszedł do restauracji jednego z największych gwiazdorów kina. Kwota na rachunku może zwalić z nóg, jak jedna pensja

Następny artykuł