Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiada

Minister zdrowia o obostrzeniach w święta
unsplash.com/Volodymyr Hryshchenko
Autor Barbara Bujar16.11.2020

W czasie Świąt Bożego Narodzenia konieczne będzie zachowanie ostrożności – przyznał minister zdrowia w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. Powołując się na sytuację w Czechach, Adam Niedzielski zdradził, że Polacy nie mogą pozwolić sobie na nagłe poluzowanie obostrzeń, tylko muszą prowadzić do ustabilizowania przyrostu zakażeń. Jeżeli to się uda, w drugiej połowie grudnia nie pojawią się nowe restrykcje.

Minister zdrowia odpowiedział na pytania, które od dłuższego czasu nurtują Polaków. Nieuchronnie zbliża się grudzień, a wraz z nim Boże Narodzenie. W tym roku w wielu domach święta z pewnością będą wyglądały zupełnie inaczej, a ich przebieg każdy z nas zapamięta na długie lata. Pozostaje jedynie dowiedzieć się, jakich obostrzeń będziemy musieli przestrzegać w kościołach, na cmentarzach i przy wigilijnym stole.

Przypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarłoPrzypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarłoCzytaj dalej

Minister zdrowia o Bożym Narodzeniu. „W epidemii nie ma prostych decyzji”

O to, jak Polacy spędzą tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, Adam Niedzielski został zapytany podczas rozmowy dla Dziennika Gazety Prawnej. Minister zdrowia nie ukrywał, że w jego opinii powinny zostać wprowadzone konkretne obostrzenia. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i tego, co stanie się w grudniu, nie jest w stanie przewidzieć.

- Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Przy zajętej w pełni infrastrukturze nawet średnia liczba zachorowań dziennie – powiedzmy 10 tys. – może być sporym problemem – powiedział szef MZ.

Dokładnie tak, jak wskazał minister zdrowia, Polacy chcieliby wiedzieć, co ich czeka. Wielu zastanawia się, czy podobnie jak przed Dniem Wszystkich Świętych, decyzja w sprawie dodatkowych obostrzeń zapadnie w ostatniej chwili. Na to pytanie dziennikarze DGP nie otrzymali jednak jednoznacznej odpowiedzi.

- Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji – przekazał Niedzielski.

Jedno jest pewne – nagłego poluzowania obowiązujących już restrykcji nie będzie. Jak uznał minister zdrowia, trzeba korzystać z doświadczenia naszych zagranicznych sąsiadów i podejmować wyłącznie odpowiedzialne kroki.

- Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad okresie problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu – stwierdził.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Rzecznik ujawnił, co czeka Polaków pod koniec tygodnia. Kluczowe decyzje zapadną lada moment
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Gdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważoneGdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważoneCzytaj dalej

Zniesienia restrykcji nie będzie – ta informacja z pewnością nie ucieszy wielu Polaków. Adam Niedzielski ma dla nich jednak jeszcze jedną wiadomość – jeżeli sytuacja epidemiologiczna w Polsce zostanie ustabilizowana, święta przebiegną bez dodatkowych obostrzeń. Na ostateczną decyzję trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

- Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo – dodał Niedzielski.

Najnowsze wyniki badań. Ozdrowieńcy powinni nosić maseczki?Najnowsze wyniki badań. Ozdrowieńcy powinni nosić maseczki?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ujawnili prawdę o Ryanair. Wszystko w czasie pandemii, trudno się nie zdziwić
  2. Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna prace
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Uwaga, niebezpieczne zwierzę uciekło z hodowli. Mieszkańcy Warszawy muszą mieć się na baczności
  7. Zostało mniej niż 24 godziny, odwrotu nie będzie. ”Cały świat usłyszy krzyk protestujących polskich kobiet”, tłumy ruszą pod Sejm

Następny artykuł