Odważne słowa Ministra Zdrowia. Nie wszyscy specjaliści się z nimi zgadzają

Minister zdrowi uznał, że sytuacja w Polsce się stabilizuje
pixabay.com/Ri_Ya
Autor Barbara Bujar17.11.2020

Zaskakujący komentarz ministra zdrowia. Adam Niedzielski uznał, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest już na etapie stabilizacji, a to można przede wszystkim zawdzięczać odpowiedzialności społecznej, o której obywatele wciąż powinni pamiętać. „Powoli możemy się uśmiechnąć, że to co najgorsze mamy za nami” - przekazał szef MZ. Specjaliści widzą to jednak trochę inaczej.

Minister zdrowia, który jeszcze niedawno ostrzegał przed drugą, a nawet trzecią falą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, podzielił się z Polakami zaskakującym komentarzem. Jak podaje Onet, Adam Niedzielski uznał, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce zmierza ku stabilizacji. Swoją opinię zbudował na podstawie statystyk z ostatnich kilku tygodni.

- Zachorowalność spadła poniżej 20 tys., a przebieg pandemii w ostatnich tygodniach nie rozwijał się wykładniczo (…) Malejąca liczba badań to też sygnał, że sytuacja się poprawia – przekazał szef MZ.

Lekarze dawali mu 5 procent szans na przeżycie. Gdy zobaczyli, czego dokonał niedługo później, odjęło im mowęLekarze dawali mu 5 procent szans na przeżycie. Gdy zobaczyli, czego dokonał niedługo później, odjęło im mowęCzytaj dalej

Zaskakujący komentarz ministra zdrowia. Co dalej z epidemią?

Zdaniem Adama Niedzielskiego o poprawie sytuacji epidemiologicznej w Polsce świadczyć może między innymi malejąca liczba zlecanych testów. Oznacza to, że do lekarzy państwowej opieki zdrowotnej zgłasza się coraz mniej pacjentów z objawami COVID-19. Dla szefa MZ to dobry znak potwierdzający, że decyzje, takie jak zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych, zostały podjęte słusznie.

- Od 1 do 27 października mieliśmy do czynienia, tak naprawdę co tydzień, z podwajaniem zleceń wystawianych przez lekarzy rodzinnych. W tej chwili, jeżeli porównamy sobie poniedziałki, kiedy mieliśmy te największe liczby zleceń wystawianych przez POZ, liczba ta spadła poniżej 50 tys., czyli patrząc na to, gdzie byliśmy jeszcze dwa, trzy tygodnie temu, to jest to zdecydowany spadek, praktycznie o połowę - wyjaśnił minister zdrowia cytowany przez Onet.

Jak przekazał Niedzielski, poprawa dobowych statystyk to przede wszystkim zasługa Polaków, którzy w ciągu ostatnich kilku tygodni stosowali się do obostrzeń. Podkreślił także, że dużą rolę odegrały kolejne decyzje rządu o wprowadzaniu restrykcji.

- Możemy sobie nawzajem pogratulować. Ten poziom odpowiedzialności społecznej zdecydowanie się poprawił. Chciałem przypomnieć, że dwa tygodnie temu podejmowaliśmy bardzo trudną decyzję o zamknięciu cmentarzy. Dziś mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań. Co byłoby, gdyby te decyzje nie zostały podjęte? – skomentował.

Mimo tak pozytywnych informacji, które padły z ust ministra zdrowia, obostrzenia w Polsce nie zostaną jeszcze poluzowane. Jak tłumaczył Niedzielski, rząd podczas epidemii koronawirusa wprowadził pięć progów. Obecnie znajdujemy się na czwartym, zakładającym, że średnia dzienna liczba zakażeń z 7 dni wynosi 19-27 tys. Dopiero poniżej tego poziomu będzie można powrócić do progu trzeciego, w którym cała Polska będzie strefą czerwoną.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Oburzeni wierni nagle wstali podczas mszy i zaczęli krzyczeć w stronę księdza. Miarka się przebrała, wiemy, co stało się później
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Przez popularny nawyk wylądował na stole operacyjnym. Przez lata nie wiedział, co mu dolegaPrzez popularny nawyk wylądował na stole operacyjnym. Przez lata nie wiedział, co mu dolegaCzytaj dalej

Zdaniem Adama Niedzielskiego osiągnięcie trzeciego etapu jest już bliskie. Choć pandemia zaskoczyła nas już wiele razy, na obecne statystyki należy patrzeć z optymizmem. To zupełnie odmienny komentarz o tych, którymi całkiem niedawno dzieli się eksperci Ośrodka Modelowania Matematycznego. Przypomnijmy, że według ich analiz szczyt zachorowań w Polsce ma nastąpić pod koniec października.

- Według analiz tego ośrodka szczyt zachorowań w Polsce przypadnie na 26 listopada. Pesymistyczny scenariusz mówi, że może wtedy przybyć 31 tys. nowych zakażeń. Po tym czasie można się spodziewać ustabilizowania lub powolnego spadku liczby zakażeń – mówiła prof. Szuster-Ciesielska.

Resort zdrowia przyspiesza dostawę remdesiviru. Chodzi o 18 tysięcy dawekResort zdrowia przyspiesza dostawę remdesiviru. Chodzi o 18 tysięcy dawekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trwa akcja. Na ziemię spadł meteoryt. W popularnym w Europie regionie tysiące osób wstrzymało oddech
  2. Masowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowców
  3. Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport o zakażeniach. Najgorsza sytuacja w trzech województwach
  4. Porównano obie szczepionki na koronawirusa. Mają wykazywać wysoką skuteczność
  5. Do sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzę
  6. Adoptowali małe, urocze szczeniaczki. Po kilku tygodniach nie mogli uwierzyć, co z nich wyrasta
  7. Wyciekło dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Wiadomo, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami

Następny artykuł