Spada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powody

minister zdrowia o testach
pixabay.com/lukasmilan
Autor Natalia Niewczas19.11.2020

W ostatnim czasie ilość wykonywanych w Polsce testów na COVID-19 zmalała - minister zdrowia postanowił odnieść się do zaistniałej sytuacji. Adam Niedzielski wyjaśnia, że obecna strategia Ministerstwa Zdrowia skupia się na diagnozowaniu osób z widocznymi objawami zakażenia koronawirusem. Jak twierdzi polityk, mniejsza ilość wkonywanych testów to oznaka poprawy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił odnieść się do pytań, które od pewnego czasu mnożą się w głowach Polaków. W naszym kraju zmalała bowiem liczba wykonywanych dziennie testów potwierdzających lub wykluczających obecność koronawirusa. Minister zdrowia przekazuje, iż jego zdaniem ma to związek z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Polsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planPolsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planCzytaj dalej

Minister zdrowia wyjaśnia, dlaczego spadła ilość wykonywanych testów

Informacji dotyczących ilości wykonywanych testów na koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski udzielił podczas rozmowy z dziennikarzami. Jak sądzi, przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia statystyki wskazują, że epidemia w naszym kraju zwalnia.

- Mamy do czynienia ze stabilizacją dziennej liczby zachorowań, ale nie jest to jedyny wskaźnik, który pokazuje nam, że pandemia zwalnia. Widać to w innych sygnałach - w liczbie badań, w zleceniach na przeprowadzone testy, które pochodzą z systemu POZ - powiedział minister zdrowia.

Zgodnie ze słowami ministra zdrowia, to włączenie lekarzy POZ do strategii walki z epidemią częściowo odpowiada za spadek liczby wykonywanych testów. Jak podaje portal medonet.pl, do lekarzy rodzinnych zgłasza się bowiem mniej pacjentów z objawami choroby COVID-19.

Podobne stanowisko w tej sprawie przedstawił także profesor Andrzej Horban. Profesor, specjalista chorób zakaźnych, jest głównym doradcą premiera do spraw epidemii COVID-19.

- Testujemy ludzi objawowych. Mniej testów oznacza, że mniej osób jest objawowych. To niesłychanie pozytywne. Wierzę, że lekarze POZ postępują uczciwie wobec pacjentów i wobec systemu. Nie testują bezobjawowych, bo nie ma to sensu - twierdzi profesor.

W czwartek 19 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykonano 58 011 testów potwierdzających lub wykluczających obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta. Łącznie od początku epidemii pod kątem zakażenia przebadano ponad 5,5 miliona osób.

Dzisiaj grzeje: 1.Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
2.Na jaw wyszło, czym zajmowała się Danuta Martyniuk zanim została żoną Zenka. Jej wykształcenie powala
3.Wszyscy zamarli po niespodziewanych słowach szefa WHO. Mówi o pandemii koronawirusa i szczepionce

Siedem chorób, które można wyczytać z dłoni. Mówią wiele o naszym stanie zdrowiaSiedem chorób, które można wyczytać z dłoni. Mówią wiele o naszym stanie zdrowiaCzytaj dalej

Tego samego dnia, według danych resortu, testy potwierdziły 23 975 nowych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przekazało przykre wieści o śmierci 637 pacjentów.

W Polsce stale rośnie również liczba tak zwanych “ozdrowieńców”. Od początku epidemii wyleczonych zostało ponad 361 tys. pacjentów.

Uczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięUczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pojechała w podróż z teściami, bez męża. Jej zdjęcia są legendarne, obiegły Internet lotem błyskawicy
  2. Zapadła wstrząsająca decyzja. Apple zapłaci ogromne pieniądze, sprawa dotyczy użytkowników smartfonów
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Kot miał zostać uśpiony, bo był tak brzydki, że nikt go nie chciał. 24 godziny przed planowanym zabiegiem wydarzył się cud
  7. Media obiegły informacje o rzekomym zdjęciu Dody całującej się z przystojnym blondynem. Mężczyzna wyznał jej miłość, już zablokował swoje konto

Następny artykuł