"Nie spodziewałem się, że to się stanie tak szybko". Minister Zdrowia mówi o sytuacji w Polsce

Minister zdrowia o rozwoju epidemii w Polsce
pixabay.com/jardin
Autor Barbara Bujar21.11.2020

Szczery komentarz ministra zdrowia. W wywiadzie dla Medonetu Adam Niedzielski odniósł się do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, kolejek na podjazdach dla karetek i nagłego jesiennego skoku zakażeń. Opowiedział także o planie, który po zakończeniu pandemii ma pomóc w zadbaniu o zdrowie obywateli. Wspomniał o trzech elementach.

Ministrem zdrowia został, gdy w Polsce szalała już epidemia koronawirusa. W sierpniu sytuacja wyglądała jednak zupełnie inaczej – ludzie wyjeżdżali, nie nosili maseczek, a w zamkniętych pomieszczeniach publicznych nie przestrzegano dystansu społecznego. Według Adama Niedzielskiego to właśnie ten okres przyczynił się do późniejszego wzrostu zakażeń.

- Po pierwsze przeszliśmy z trybu zdalnego do normalnego życia. Dzieci poszły do szkół, wielu z nas wróciło do pracy w biurach i zakładach pracy. A z drugiej strony, reżim pilnowania się ewidentnie po lecie osłabł, oswoiliśmy się z koronawirusem – mówił Niedzielski w wywiadzie dla Medonetu.

Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19? Nie tylko osoby starsze, eksperci opublikowali listę, jeśli na niej jesteś, uważaj szczególnieKto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19? Nie tylko osoby starsze, eksperci opublikowali listę, jeśli na niej jesteś, uważaj szczególnieCzytaj dalej

Rozwój epidemii oczami ministra zdrowia

Mimo tak ogromnego rozluźnienia i „oswojenia się” z koronawirusem eksperci cały czas ostrzegali Polaków przed drugą falą epidemii. Ta jednak zaskoczyła wszystkich, nawet ministra zdrowia, który – jak stwierdził – odkąd objął urząd, postarzał się o dziesięć lat i zaczął pracować po kilkanaście godzin dziennie.

- Od razu wiedziałem na co się piszę. Nie spodziewałem się jednak, że tak szybko, czyli zaledwie dwa miesiące po objęciu urzędu, będę musiał zajmować się po pierwsze tylko i wyłącznie COVID-19, a po drugie, że eskalacja pandemii koronawirusa będzie tak duża – przyznał Niedzielski.

Szef MZ spodziewał się raczej „kontynuacji pewnego trendu wzrostowego”. Zamiast tego obserwował jednak, jak dobowy przyrost zakażeń nagle rośnie z 10 do 30 tysięcy. Tego nie przewidziały nawet zespoły analityczne. Jak się okazało, modele, którymi się posługują, są przydatne podczas tworzenia symulacji, a nie prognoz długoterminowych.

Minister zdrowia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że obecna sytuacja nie jest łatwa, a służba zdrowia jest na granicy wytrzymałości. Wierzy jednak, że w końcu i to ulegnie poprawie. W placówkach medycznych zostały bowiem wprowadzone pewne zmiany, a stan epidemiologiczny w Polsce powoli zmierza do stabilizacji.

- Nikt nie ukrywa, że jest ciężko. Personel medyczny jest przemęczony i są miejsca gdzie występują jego braki, dlatego zdjęliśmy sztywne kryteria liczebności kadry na poszczególnych oddziałach, tak by to sama dyrekcja szpitala decydowała gdzie przesunąć ludzi. Dobra sytuacja jest z wyposażeniem w sprzęt, bo ten jest i w każdej chwili możemy zwiększyć jego ilość w szpitalach. Przekształcamy kolejne szpitale i oddziały na COVIDowe. Codziennie podejmujemy trudne decyzje, codziennie trudne decyzje zapadają w szpitalach. (…) Na szczęście po wielkich przyrostach, przekraczających 100 proc. tydzień do tygodnia w październiku, obecnie sytuacja się stabilizuje – przekazał.

Według Niedzielskiego w Polsce sprawnie działa także system testowania pacjentów. Mimo ciągłych sugestii ekspertów – dotyczących rozpoczęcia badań wśród osób bezobjawowych – szef MZ nie zamierza tego zmieniać. Jak tłumaczy, teoretycznie testy mogłyby odbywać się na dużo szerszym obszarze, ale nie pozwala na to polska infrastruktura laboratoryjna. W związku z tym badania wciąż będą prowadzone wśród osób z objawami COVID-19.

Dzisiaj grzeje:

1.Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże Narodzenie
2.Wstrząsająca relacja lekarza. Zdradza, co dzieje się w szpitalu, "jeszcze pójdziemy siedzieć"
3.Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie

Kobieta pojechała odebrać ciało zmarłego ojca do szpitala. Widok, który zastała na miejscu, nie mieści się w głowieKobieta pojechała odebrać ciało zmarłego ojca do szpitala. Widok, który zastała na miejscu, nie mieści się w głowieCzytaj dalej

W trakcie wywiadu nie zbrakło także pytania o przyszłość, a konkretnie o to, co w Polce stanie się po pandemii. Jak przekazał Niedzielski, Ministerstwo Zdrowia ma już przygotowany plan. Wszystkie trzy punkty, które zostały w nim zawarte, mają na celu poprawę opieki zdrowotnej nad pacjentami, którzy w związku z epidemią koronawirusa zaniedbali swoje leczenie.

- Składa się on z trzech elementów. Pierwszy to badania przesiewowe dla osób 40+, bo ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na zaniedbania zdrowotne i choroby przewlekłe (…) Drugi element to wprowadzenie zupełnej delimitacji w specjalistyce, wszędzie kompleksowo. Będzie to dotyczyło także psychiatrii na poziomie ambulatoryjnym. Trzeci element to wzmocnienie pewnych mechanizmów koordynacyjnych. Rozszerzymy Krajową Sieć Onkologiczną na cały kraj (…) – dodał minister zdrowia.

Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże NarodzenieMinister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże NarodzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ogromne oburzenie po słowach premiera. Padły ostre słowa z Zakopanego. Wszystko przez ferie
  2. Oburzająca wpadka Google Maps. Chodzi o pomnik Jana Pawła II w polskiej miejscowości, mieszkańcy są wściekli
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  7. Z ostatniej chwili: Premier właśnie przekazał. Ogłoszono nowe wytyczne dla uczniów, wszyscy rodzice powinni wiedzieć, chodzi o przyszłe ferie

Następny artykuł