Nagła konferencja premiera i ministra zdrowia. Wystosowali pilny apel do ozdrowieńców, będą spore korzyści za oddanie osocza

minister zdrowia konferencja
pacjenci.pl
Autor Natalia Niewczas25.11.2020

Podczas konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poinformowano o korzyściach, na jakie będą mogli liczyć niektórzy ozdrowieńcy. Osoby, które zdecydują się na oddanie ratującego życie osocza, będą uprawnione do korzystania między innymi z ulgi podatkowej na darowizny, dodatkowych dni wolnych od pracy czy ulg w podróżach transportem miejskim bądź kolejowym.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali niezwykle ważne informacje, które w szczególności zainteresują wszystkich ozdrowieńców. Niewykluczone, że tym razem na gorący apel polityków o oddawanie osocza odpowie jeszcze więcej pacjentów wyleczonych z choroby COVID-19. Zachęcić do tego mają bonifikaty za oddane osocze.

Jeden błąd podczas imprezy zakończył się tragedią. Nie żyje 7 osóbJeden błąd podczas imprezy zakończył się tragedią. Nie żyje 7 osóbCzytaj dalej

Premier i minister zdrowia apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedstawiono listę korzyści, z jakich będą przysługiwały osobom oddające swoje osocze. Chodzi oczywiście o pacjentów po przebytym zakażeniu nowym koronawirusem SARS-CoV-2, którzy posiadają odpowiednie przeciwciała mogące wesprzeć w chorobie osoby ze słabszymi organizmami.

Jak podaje portal polsatnews.pl, przedstawione korzyści płynące z oddawania osocza przez ozdrowieńców mają stanowić zachętę do podjęcia działań w tym kierunku. Wśród nich znalazły się dwa dodatkowe dni wolne od pracy.

- Można korzystać z ulgi podatkowej na darowizny, dwóch dni wolnych od pracy, ulgi na transport kolejowy, miejski i pakiet konsultacji medycznych. Prawdziwą nagrodą jest to, kiedy ktoś, kto oddaje osocze, może podarować je drugiej osobie. Dobro nie sposób wycenić - mówił Mateusz Morawiecki.

Na konferencji premiera i ministra zdrowia podkreślano wagę pozyskiwania osocza od ozdrowieńców. Premier przypominał, że świat wciąż czeka na powszechnie dostępną szczepionkę na koronawirusa - w tym czasie to osocze może ratować życie potrzebujących pacjentów. Jak przekazywał, osocze pobrane od jednego ozdrowieńca wystarcza do wdrożenia terapii dla trzech osób chorych na COVID-19.

Osocze mogą oddać pacjenci, którzy przeszli chorobę COVID-19 co najmniej 28 dni wcześniej, mają w swoim ciele odpowiednie przeciwciała, nie biorą żadnych leków, a także znajdują się w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Ostatnio do ich grona dołączył między innymi prezydent Andrzej Duda.

- Zwracamy się do wszystkich z prośbą, żeby zasób osocza ozdrowieńców zapewnił bezpieczeństwo leczenia. Wczoraj mieliśmy zgłoszone zapotrzebowanie na 450 jednostek, co oznacza, że dziennie musiało się znaleźć 150-200 dawców, żeby to zabezpieczyć - apelował podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj grzeje:
1.Tragiczny finał wizyty w salonie piękności w Gdańsku. 30-latka zmarła w trakcie zabiegu
2.Z ostatniej chwili: nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć
3.Dyrektor szpitala już dłużej nie mógł, powiedział, co wyrabia się na Narodowym. "Hotel Narodowy"

Ministerstwo Zdrowia przekazało bardzo ponure wieści. Padł kolejny rekordMinisterstwo Zdrowia przekazało bardzo ponure wieści. Padł kolejny rekordCzytaj dalej

Minister zdrowia zaznaczał, iż oddawanie osocza to obecnie zagadnienie kluczowe. Pozwala bowiem bronić się przed wzrostem zgonów spowodowanych zakażeniem nowym wirusem.

W Polsce od początku epidemii na COVID-19 zachorowało ponad 924 tys. osób. Za wyleczonych uznaje się ponad 469 tys. pacjentów.

Podano konkretną datę. Kiedy możemy się spodziewać trzeciej fali koronawirusa?Podano konkretną datę. Kiedy możemy się spodziewać trzeciej fali koronawirusa?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Górale są wściekli. Zrozpaczeni powiedzieli wszystko, uderzyli w rząd
  2. Innowacyjny smartfon od Oppo zachwyca zwijanym ekranem. Niestety, są też złe wieści
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Kamera nagrała, jak kobieta wyrzuca z auta niepełnosprawnego psa. Jego reakcja wywołuje strumień łez
  7. Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany, część uczniów wróci do szkół w najbliższy poniedziałek. Nagła wiadomość dla rodziców

Następny artykuł