Minister Zdrowia przekazał Polakom ważną wiadomość. Dotyczy Sylwestra, wiele osób na nią czekało

Minister Zdrowia 2021
pixabay.com/Peggychoucair
Autor Natalia Niewczas29.12.2020

We wtorek minister zdrowia rozwiał wątpliwości Polaków dotyczące restrykcji obowiązujących w Sylwestra. Jak oznajmił Adam Niedzielski, tego dnia nie ma godziny policyjnej - obowiązują jednak ograniczenia w przemieszczaniu się. Polityk ostrzegł obywateli przed możliwymi mandatami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z dziennikarzami Radia Zet we wtorek 29 grudnia. Odniósł się do tematu Sylwestra, wokół którego narosło przez ostatnie dni wiele wątpliwości. Zaledwie w niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że władze nie wprowadzają godziny policyjnej w Sylwestra; podobną wersję podtrzymuje również minister zdrowia. Dnia 31 grudnia i 1 stycznia Polaków obowiązują jednak ograniczenia w przemieszczaniu się.

Minister zdrowia o obostrzeniach w Sylwestra

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany o to, czy w Sylwestra obowiązuje godzina policyjna, odpowiada krótko. “Nie ma żadnej godziny policyjnej” - powiedział, wyjaśniając przy okazji, że podobne sformułowanie na poziomie formalnym nie istnieje.

Jak podaje portal polsatnews.pl, nie oznacza to jednak swobody dla obywateli Polski. Ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują od godziny 19:00 dnia 31 grudnia do godziny 06:00 dnia 1 stycznia.

- Mamy ograniczenia przemieszczania się. One są uregulowane w rozporządzeniu epidemicznym - podał minister zdrowia.

Fatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitalaFatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitalaCzytaj dalej

Do społecznych wątpliwości przyczyniły się słowa premiera Mateusza Morawieckiego, jakie padły w niedzielę 27 grudnia. Szef rządu tłumaczył wówczas, że restrykcja to apel, a nie nakaz. W rozmowie z Radiem Zet minister zdrowia odniósł się także do tej kwestii.

- Pan premier skorygował niesłuszną i niewskazaną w tej sytuacji godzinę policyjną - tłumaczył Adam Niedzielski.

Jak przekazał, zakaz przemieszczania się regulują jednak konkretne przepisy. Znajdziemy je, wyjaśnia minister zdrowia, w ustawie o zwalczaniu i zapobieganiu chorobom zakaźnym. Artykuł 46 wskazuje, że minister zdrowia w rozporządzeniu epidemicznym jest upoważniony do wprowadzenia ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się.

W rozmowie z ministrem zdrowia powróciła także kluczowa kwestia ewentualnych mandatów. Adam Niedzielski i tu nie pozostawia wątpliwości - na pytanie o to, czy osobom wychodzącym w Sylwestra na zewnątrz może zostać wystawiony mandat, udziela precyzyjnej, twierdzącej odpowiedzi.

- Tak. Będą mandaty, a co więcej, policja po każdej takiej interwencji może sporządzić wniosek o postępowanie administracyjne, który jest prowadzone przez głównego inspektora, czy w ogóle przez inspektoraty sanitarne - zaznacza minister zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł