Nawet 70% społeczeństwa może cierpieć z powodu astmy
pixabay.com/Semevent
Autor Barbara Bujar - 5 Czerwca 2020

Ministerstwo Zdrowia ostrzega. Nawet 70% Polaków może nie wiedzieć, że są chorzy

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed częstymi zachorowaniami na astmę oskrzelową. Jej objawy są charakterystyczne i pojawiają się z różnych powodów. Według najnowszych informacji 70 procent Polaków może nie wiedzieć, że zmaga się z chorobą. Potwierdzają to przeprowadzone badania.

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba układu oddechowego. Na ogół jej rozwój powodują czynniki alergiczne. Objawia się suchym i nieustającym kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej, sapaniem, dusznościami i świszczącym oddechem. W zależności od stylu życia chorego, symptomy te mogą pojawiać w różnym nasileniu.

Poważne ataki astmy może powodować palenie papierosów, używanie perfum o intensywnym zapachu, uprawianie sportu, infekcje albo zanieczyszczenie powietrza. Mimo charakterystycznych objawów, 70 procent polskiego społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę chorobę. Ministerstwo Zdrowia podało niepokojące wyniki badań.

Tragiczny wypadek kolejowy. Są ofiary śmiertelneTragiczny wypadek kolejowy. Są ofiary śmiertelneCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed częstymi objawami astmy oskrzelowej

Ataki astmy stwarzają poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Trwają od kilku minut do kilku godzin i są powodowane podrażnieniem błony śluzowej oskrzeli. Wskutek tego w oskrzelach wydziela się duża ilość śluzu i utrudniony zostaje przepływ powietrza. Ministerstwo Zdrowia radzi, aby w przypadku napadu choroby zachować spokój. Należy usiąść w wygodnej pozycji, poluzować ubranie i powoli oddychać. Choremu nie zaleca się kłaść. Jeśli atak wystąpi u osoby ze zdiagnozowaną chorobą, należy niezwłocznie zażyć przepisane leki.

Intensywność ataków astmy bywa różna. U niektórych są one silne i regularnie stwarzają problemy z oddychaniem, prowadząc do niebezpiecznych duszności. U innych objawy mogą być niezauważalne, a choroba zostaje zdiagnozowana dopiero podczas badania lekarskiego. Żadnych objawów nie należy jednak lekceważyć, ponieważ nieleczona astma może powodować poważne uszkodzenia organizmu, a silne ataki, podczas których chory nie zażyje potrzebnych leków, mogą prowadzić do śmierci. Takim napadom często towarzyszy pocenie, trudności w mówieniu i zmęczenie, ponieważ oddychanie stanowi wtedy dla organizmu niewyobrażalny wysiłek.

Z powodu objawów, które nie zawsze są odczuwalne, nawet 70% Polaków może nie wiedzieć, że choruje na astmę oskrzelową. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Ministerstwa Zdrowia, choroba układu oddechowego występuje u około 300 mln ludzi, a do 2025 roku liczba zachorowań może wzrosnąć nawet o 100 mln. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce w 2019 roku z astmą oskrzelową zmagało się ok. 2.2 mln chorych.

Dzisiaj grzeje: 1. Annę Przybylską zabiła choroba, którą mają tysiące Polaków. Wielu z nich nie wie jak rozpoznać objawy

2. Wielka radość w domu Rozenek. Zdjęcie syna pojawiło się w sieci, wszystkiego najlepszego

Najnowsze badania, wykonane w ramach programu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, wykazały, że 70 procent społeczeństwa nie ma pojęcia o tym, że cierpi na astmę oskrzelową. Wśród wszystkich przebadanych pacjentów, u których stwierdzono tę dolegliwość, jedynie 30 procent wiedziało o niej wcześniej. Zgodnie z tymi informacjami, chorych w Polsce może być dużo więcej niż 2,2 mln.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilna akcja policji w hipermarkecie w polskiej miejscowości. Chodzi o produkt kupowany przez wszystkich Polaków
  2. Wyrzucasz ogonki z czereśni? Popełniasz wielki błąd. Niesamowite, że tak mało osób zna prawdę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. W Rosji doszło do wielkiej katastrofy ekologicznej. Eksperci: to wywoła problem na długie lata

Następny artykuł