Ministerstwo zdrowia zapowiada częste aktualizacje powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami
East News/Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 09.06.2020. Konferencja prasowa nt. nowej aplikacji ProteGO Safe umozliwiajacej kontrole walki z epidemia koronawirusa. W konferencji wzieli udzial minister cyfryzacji Marek Zagorski, minister zdrowia Lukasz Szumowski (n/z) oraz Justyna Orlowska pelnomocnik Prezesa Rady Ministrow ds. GovTech.
Autor Barbara Bujar - 8 Sierpnia 2020

Kolejne powiaty będą objęte dodatkowymi obostrzeniami. Ministerstwo Zdrowia zapowiada dalsze zmiany

Ministerstwo Zdrowia podało listę 19 powiatów, które już od soboty zostaną objęte dodatkowymi obostrzeniami. Sytuacja może się jednak szybko zmienić. Rzecznik MZ zapowiedział, że opublikowany spis będzie na bieżąco aktualizowany. Już za tydzień liczba żółtych i czerwonych stref może się zwiększyć.

Ministerstwo Zdrowia ma ostatnio wyjątkowo dużo pracy. Statystyki koronawirusa w Polsce znów nie wyglądają dobrze. W ostatnim czasie kilkukrotnie mówiono o nowym dobowym rekordzie zachorowań. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia podjęło kolejną ważną decyzję. 19 powiatów na terenie naszego kraju zostało objętych dodatkowymi obostrzeniami. W zależności od liczby nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców miejsca te podzielono na żółtą i czerwoną strefę.

- Najskuteczniejszym sposobem powstrzymania transmisji koronawirusa jest ograniczenie kontaktów w tych sferach naszego życia, gdzie często dochodzi do zakażeń (...) Mniejsza liczba kontaktów w miejscach publicznych i na różnego rodzaju uroczystościach oraz obowiązek zasłaniania twarzy po wyjściu z domu to mniejsza możliwość transmisji. Dlatego właśnie wprowadzamy obostrzenia tam gdzie teraz wirusa jest najwięcej. Chcemy jak najszybciej zamknąć ogniska – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, którego cytuje Radio Zet.

Fani pogrążyli się w żałobie. Nagła śmierć znanego muzykaFani pogrążyli się w żałobie. Nagła śmierć znanego muzykaCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Liczba powiatów objętych obostrzeniami będzie na bieżąco aktualizowana

Obostrzenia w powiatach, które na ten moment wykazują największy wzrost zachorowań, wejdą w życie już od soboty. Jak informuje Radio Zet, mieszkańcy czerwonej strefy nie będą mogli organizować targów i kongresów, chodzić do kina i siłowni, wyjeżdżać do sanatoriów i odwiedzać parków rozrywki. Dodatkowo liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, takich jak imprezy okolicznościowe i wesela, zostanie ograniczona do 50. Czerwona strefa obejmie następujące 9 powiatów: ostrzeszowski z woj. wielkopolskiego, nowosądecki i Nowy Sącz z woj. małopolskiego, wieluński z woj. łódzkiego oraz pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski z woj. śląskiego.

Na liście żółtej strefy znalazło się natomiast 10 powiatów. Są to: wieruszowski z woj. łódzkiego, Jastrzębie-Zdrój, Żory i cieszyński z woj. śląskiego, kępiński z woj. wielkopolskiego, Przemyśl, jarosławski i przemyski z woj. podkarpackiego, pińczowski z woj. świętokrzyskiego oraz oświęcimski z woj. małopolskiego. W tych miejscach imprezy okolicznościowe nie będą mogły gromadzić więcej niż 100 osób, a podczas kongresów, wystaw, konferencji i treningów na siłowni obowiązywać będzie limit 4 mkw. na jedną osobę.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Sanepid kontroluje od rana w całej Polsce, do ciebie też mogą zapukać. W kilku miejscach kontrolerów jest więcej

Tak właśnie kształtuje się sytuacja na ten moment. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy niewymienionych powiatów, nie muszą już dbać o bezpieczeństwo. Rzecznik MZ jasno podkreślił, że lista na bieżąco będzie aktualizowana. Ministerstwo Zdrowia cały czas będzie śledziło rozwój koronawirusa na terenie całej Polski. Jeśli w którym z powiatów liczba nowych przypadków będzie rosła, natychmiast zostanie tam wprowadzona odpowiednia strefa. Zasada będzie działać także w drugą stronę.

– Będziemy wprowadzać obostrzenia w nowych powiatach i likwidować je w tych gdzie zakażenia spadają. Liczymy oczywiście na pełną współpracę i egzekucję obostrzeń ze strony służb, zarówno policji, straży miejskiej jak i inspekcji sanitarnej – przekazał Andrusiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wąż grasuje po warszawskim osiedlu. Rada osiedla ostrzega, uważajcie
  2. Ogromna radość w rodzinie Kwaśniewskich. Najnowsze doniesienia o córce pary i jej mężu mogą przynieść ulgę
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł