Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany w systemie testowania pacjentów
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar09.11.2020

Ministerstwo Zdrowia planuje kolejne zmiany. Tym razem mają one dotyczyć systemu testowania pacjentów. Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia do grupy lekarzy POZ, którzy obecnie zajmują się zlecaniem badań, mają dołączyć inni specjaliści. Dokument został już przekazany do konsultacji publicznych.

Ledwie w życie weszły nowe obostrzenia, a Ministerstwo Zdrowia już szykuje kolejne zmiany. Tym razem działania mają odbyć się jednak na zupełnie innym obszarze niż galerie handlowe czy szkoły. Resort ma zamiar poszerzyć grupę lekarzy kierujących pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Na ten moment zajmują się tym wyłącznie pracownicy podstawowej opieki zdrowotnej.

Już od jutra w życie wchodzi nowy zakaz. Duże utrudnienia dla tysięcy PolakówJuż od jutra w życie wchodzi nowy zakaz. Duże utrudnienia dla tysięcy PolakówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia chce zmian w systemie testowania pacjentów. Kto jeszcze ma kierować chorych na badania?

Do polskich laboratoriów codziennie trafia ogromna ilość próbek przeznaczonych do przetestowania. Wiele z nich daje dodatni wynik i tym samym potwierdza u pacjentów zakażenie koronawirusem. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 43,4 tysiąca testów. Czasem badanych próbek jest jednak blisko 60 tysięcy.

Zgodnie z decyzją rządu podczas drugiej fali epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 za kierowanie pacjentów na testy odpowiedzialni są lekarze podstawowej opieki zdrowia. Mając na uwadze poważną sytuację epidemiologiczną w kraju i stale przybywającą ilość zakażonych osób, resort postanowił ich wspomóc.

Jak donosi serwis internetowy Bankier, do grupy lekarzy POZ mają dołączyć także inni specjaliści, którzy zajmą się kierowaniem na testy. Choć ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, projekt rozporządzenia MZ trafił już do konsultacji publicznych. Postanowienie z pewnością zostanie ogłoszone.

Zgodnie z zapisem w dokumencie specjalistom POZ mieliby pomóc lekarze udzielający świadczeń nocnych i świątecznych oraz felczerzy – osoby, które nie ukończyły studiów medycznych, ale mają odpowiednie kwalifikacje i zajmują się opieką zdrowotną w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, paliatywnej oraz hospicyjnej.

Wymienieni specjaliści mają być odpowiedzialni za kierowanie pacjentów, u których występuje podejrzenie zakażenia koronawirusem, na podstawowe badania diagnostyczne oraz na test molekularny RT-PCR, stwierdzający lub wykluczający COVID-19.

Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragediąLekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragediąCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusem
2.Schronisko pokazało psy na moment przed eutanazją. Panika i strach w oczach, internauci od razu zareagowali
3.Jak leczyć łagodne objawy koronawirusa w domu? Lekarz wyjaśnia, o czym należy pamiętać

Jak ustalił serwis, Ministerstwo Zdrowia jest pewne, że zaplanowane zmiany ułatwią pacjentom nie tylko dostęp do świadczeń, ale także doprowadzą do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.

Nietypowe objawy cukrzycy. Choroba może dotyczyć każdego z nas, sygnałów ostrzegawczych nigdy nie należy lekceważyćNietypowe objawy cukrzycy. Choroba może dotyczyć każdego z nas, sygnałów ostrzegawczych nigdy nie należy lekceważyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klienci wielkiego banku mogą odbić się teraz od drzwi. Zmiana godzin otwarcia oddziałów
  2. McDonald's walczy z ociepleniem klimatycznym. Firma pracuje nad ekologicznym wege burgerem
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Tragedia Otylii Jędrzejczak wyszła na jaw po latach. Jej dziecko zmarło, partner zachował się wyjątkowo okrutnie
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł