Ministerstwo Zdrowia szykuje wielki plan. Szpitale nigdy nie będą już takie same

Ministerstwo Zdrowia planuje centralizację szpitali
pixabay.com/ID 1662222
Autor Barbara Bujar10.01.2021

Ministerstwo Zdrowia planuje centralizację szpitali. W tym celu szef resortu Adam Niedzielski powołał już specjalny zespół. Placówki mają zostać odebrane samorządowcom i być finansowane ze Skarbu Państwa. Wiele osób uważa, że to powrót do PRL-u.

Jak podaje TVN24, Ministerstwo Zdrowia szykuje ogromne zmiany. Szpitale należące obecnie do samorządowców mają już niedługo stać się własnością Skarbu Państwa. O szczegółach mówił w programie „Sprawdzam” szef resortu, Adam Niedzielski.

- Ta koncepcja oznaczałaby przejęcie własności nad szpitalami przez między innymi Skarb Państwa – przekazał.

Najnowsze plany Ministerstwa Zdrowia. Negatywnych komentarzy coraz więcej

Plan dotyczący restrukturyzacji szpitali wydaje się coraz bardziej realny. Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia szef resortu zdrowia miał nawet powołać już zespół, który zajmie się jego szczegółowym opracowaniem. To nie podoba się między innymi byłemu ministrowi zdrowia, Bartoszowi Arłukowiczowi.

- To jest cała mentalność PiS-u, no i także ministra zdrowia. Wszystko musi być narodowe (...) Wycieńczony personel, od wielu miesięcy walczący z pandemią, będzie teraz, rozumiem, zajmował się centralizacją, bo tak sobie zażyczył, nie wiem, czy minister zdrowia, czy Jarosław Kaczyński – skomentował.

Czy szczepionka na COVID-19 może wniknąć do DNA? Ekspert tłumaczyCzy szczepionka na COVID-19 może wniknąć do DNA? Ekspert tłumaczyCzytaj dalej

Głos w sprawie zabrali także samorządowcy, których nikt nie miał nawet zapytać o zdanie. Wielu z nich remontowało szpitale własnymi rękami, a dziś nie czuje w stanowisku Ministerstwa Zdrowia żadnej sprawiedliwości.

Takie przypadki zdarzają się nawet w czasie pandemii. Przykładem ma być szpital covidowy w Kłodzku. Placówka składająca się obecnie z 70 łóżek powstała tylko i wyłącznie z inicjatywy samych mieszkańców. Jak pisze Marzanna Zielińska, to oni stworzyli ten szpital „z darów”.

- Oddano nam szpitale 20 lat temu. Myśmy je za nasze środki finansowe, za nasz wkład finansowy, nieraz ze środków unijnych, wyremontowali, natomiast teraz można nam je zabrać, za dwadzieścia lat się znowu odda samorządom, żeby je wyremontowali, bo minister niewiele zrobi – tak do planu centralizacji szpitali odniósł się prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka.

W restrukturyzacji placówek medycznych wielu ekspertów upatruje także powrotu do czasów komuny. Uwagę zwrócił na to między innymi prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Z kolei starosta kłodzki Maciej Awiżeń obawia się, że na szpitalach się nie skończy.

- Odbierając powiatowi szpitale powiatowe, można w którymś momencie powiedzieć: macie już tak mało, że nie ma sensu, żeby był samorząd. Wracamy do rejonów zarządzanych przez wojewodę, czyli znowu Warszawa wie lepiej – powiedział.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł