"Jesteśmy już na innym etapie epidemii". Wiceszef MZ komentuje sytuację w Polsce i mówi, co dalej

Ministerstwo Zdrowia: Waldemar Kraska o aktualnej sytuacji epidemii w Polsce
East News/Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 05.02.2020. Briefing prasowy wiceministra zdrowia Waldemara Kraski (n/z) i dyrektora NIZP-PZH Grzegorza Juszczyka dot. wynikow badan probek pobranych od osob, ktore wrocily z Wuhan w Chinach.
Autor Barbara Bujar11.09.2020

Ministerstwo Zdrowia przekazało ważne informacje dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Wiceszef resortu Waldemar Kraska wypowiedział się na temat świadczeń zdrowotnych, szczepień, testów na koronawirusa i lekarskich teleporad. Podsumował także aktualną sytuację w kraju. Wypowiedź skierował do senatorów w odpowiedzi na złożony przez nich wniosek.

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny podjęło temat koronawirusa, który od marca rozprzestrzenia się na terenie naszego kraju. Jak informuje Interia, wniosek o udzielenie takich informacji złożyła senator KO Beata Małecka-Libera. Wiceszef resortu Waldemar Kraska odpowiedział na nurtujące ją i innych polityków pytania. W swojej wypowiedzi zawarł szczegóły dotyczące między innymi dostępności świadczeń zdrowotnych w czasie epidemii oraz ogólnej strategii przyjętych działań, które zostaną wdrożone w życie podczas jesienno-zimowej fali zachorowań.

Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannieKolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannieCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce

Podczas spotkania z senatorami Waldemar Kraska miał poruszyć temat służby zdrowia, której działania w obliczu epidemii koronawirusa zostały mocno sparaliżowane. Zdaniem wiceszefa resortu sytuacja powoli się stabilizuje, a większość placówek wraca do pełnego udzielania świadczeń medycznych. Istnieją oczywiście wyjątki, natomiast stanowią one w Polsce znaczną mniejszość. Placówki, które wciąż zmagają się z ograniczeniami, to między innymi oddziały szpitalne, na których znajdują się pacjenci zakażeni koronawirusem. Tych, które całkowicie zawiesiły swoja działalność, ma być jedynie około 4 procent.

W swojej wypowiedzi Kraska przekazał, że problem braku dostępności leków został zwalczony. Pochwalił także usługo telefoniczne, które w czasie epidemii praktykowane były w placówkach medycznych. Jego zdaniem wystawianie e-recept lub zwolnień elektronicznych w znacznym stopniu ograniczyło rozwój zakażeń, do którego mogło dochodzić między innymi w poczekalniach. Dzięki temu sytuacja epidemiologiczna w Polsce miała ulec poprawie.

- Jesteśmy już na innym etapie epidemii koronawirusa, nauczyliśmy się z nim żyć i zachowujemy się inaczej niż w marcu i kwietniu – mówił w czwartek Waldemar Kraska, którego cytuje Interia Fakty.

W związku z tym jesienią strategia walki z koronawirusem ma już wyglądać nieco inaczej. Jak przekazał Kraska, Ministerstwo Zdrowia chce w tym okresie zwiększyć liczbę wykonywanych testów, które mają być wykonywane u osób z objawami sugerującymi zakażenie oraz u pracowników dużych zakładów pracy. Pojawią się jednak nowe wytyczne. Dodatkowo resort planuje także usprawnić działanie inspekcji sanitarnych.

- Będziemy także testowali osoby, które rozpoczynają leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacyjne. Będziemy także testować osoby, które będą przyjmowane do hospicjów, ZOL-ów, czy też DPS-ów (...) W dalszym ciągu będzie to testowanie osób, które będą w tzw. dochodzeniu epidemiologicznym przez stacje sanitarno-epidemiologiczne - przekazał.

Ważną kwestią, która również została poruszona, była skuteczność teleporad medycznych. wiceszef MZ przyznał, że z pewnością nie zastępują one bezpośredniego kontaktu z lekarzem, dlatego planowana dostępność lekarzy ma być jak największa. Oczywiście w dalszym ciągu obowiązywać będą takie zasady bezpieczeństwa jak utrzymywanie odpowiedniego dystansu społecznego oraz zasłanianie nosa i ust we wszystkich wskazanych do tego miejscach.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Od dziś zmasowane kontrole na polskich drogach, na mandacie się nie skończy. Policja będzie dosłownie wszędzie

Jeżeli chodzi o szczepionki przeciw grypie, która pojawi się już jesienią, ich ilość w aptekach ma być systematycznie uzupełniana. Mimo że w ubiegłych latach, duża część Polaków z nich nie korzystała, resort nastawia się, że tegoroczne zainteresowanie będzie znacznie większe.

- Z naszego doświadczenia wynika, że największa liczba szczepionek jest na przełomie września i października.(...) Kto będzie chciał się zaszczepić, będzie miał możliwość tego dokonać - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje Wiesław Borowik
  2. Dramat w Polsce. Autobus uderzył, w środku 15 osób
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. - Jestem przerażony - wstrząsające wyznanie Ryszarda Kotysa, jego stan zdrowia ciągle się pogarsza. Żona robi co może, by zawsze miał najlepszą dietę

Następny artykuł