Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe informacje dotyczące szczepionek na COVID-19
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Barbara Bujar - 12 Września 2020

Ministerstwo Zdrowia zdradziło, co ze szczepionkami na COVID. Rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi już się odbyły

Ministerstwo Zdrowia przekazało ważne informacje. Szczepionki na COVID-19 na pewno pojawią się w Polsce. O szczegółach zakupu i procesie dostawy mówił w piątek rzecznik prasowy resortu, Wojciech Andrusiewicz. Mężczyzna przekazał, że jedna umowa została już podpisana. Wciąż toczą się jednak rozmowy z innymi producentami. Padła także ważna deklaracja w sprawie szczepionek amerykańskich.

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny podjęło temat szczepionek na koronawirusa. Leki, nad którymi od miesięcy pracują naukowcy na całym świecie, mają uchronić społeczeństwo przed niebezpiecznym zakażeniem. Niektóre z nich są już w fazie testów, a władze poszczególnych krajów negocjują warunki zakupu. Polska także rozpoczęła rozmowy. Szczegóły w tej sprawie przekazał w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

22-latka ucięła sobie dłoń, aby dostać ogromne odszkodowanie. Zamiast tego spotkała ją jednak wielka kara22-latka ucięła sobie dłoń, aby dostać ogromne odszkodowanie. Zamiast tego spotkała ją jednak wielka karaCzytaj dalej

Szczepionki na koronawrusa dotrą do Polski. Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły

Jak donosi Onet, Wojciech Andrusiewicz wziął udział w piątkowym briefingu przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Odpowiedział między innymi na pytanie dotyczące szczepionki, która była testowana w Wielkiej Brytanii. Podczas badań u jednego z pacjentów wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego. Biorąc pod uwagę, że może być to skutkiem ubocznym przyjętego leku, testy zostały wstrzymane. Przypomnijmy, że Polska wraz z Komisją Europejską rozpatrywały zakup właśnie tej szczepionki. Rzecznik jednak uspokoił.

- Przypomnę, że Komisja Europejska zawarła pierwszą umowę, faktycznie z koncernem brytyjsko-szwedzkim na dostawy tej szczepionki. Ona jest w tej chwili na etapie badań klinicznych. Chwilowo te badania w zakresie tej jednej szczepionki zostały wstrzymane z uwagi na schorzenie jednego z pacjentów. Teraz jest identyfikacja, czy to schorzenie ma związek z zaszczepieniem na COVID-19, czy nie. Ale już są deklaracje, że te badania będą kontynuowane. Są też wypowiedzi ekspertów, że ten koncern jest najbardziej zaawansowany w tworzeniu nowej szczepionki - wypowiedź Andrusiewicza cytuje Onet.

Umowa Komisji Europejskiej dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak przekazał rzecznik, instytucja zarezerwowała już 300 mln szczepionek z możliwością dokupienia. Leki będą rozprowadzane po państwach UE w zależności od liczby ludności. Koncern brytyjsko-szwedzki nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Wciąż prowadzone mają być rozmowy z innymi producentami.

- Unia negocjuje przynajmniej z czterema innymi koncernami zakup szczepionek, więc na pewno te szczepionki pojawią się w Polsce - zapewnił Andrusiewicz.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2. Emeryci będą mogli więcej zarobić i będą bardziej chronieni? Pomysły związkowców mogą uratować 340 tys. osób

Podjęte negocjacje mają być bardzo korzystne dla Polski. Przedstawiciel naszego kraju jest bowiem jednym z siedmiu członków zespołu ds. zakupu szczepionki na poziomie UE. Zdaniem Andrusiewicza w razie potrzeby społeczeństwo będzie mogło liczyć także na skorzystanie z leku amerykańskiego. Rozmowa z władzami Stanów Zjednoczonych miała zostać przeprowadzona już przy rozpoczęciu prac.

- Padła deklaracja o dostępie Polski do szczepionek amerykańskich, jeśli będzie taka potrzeba – dodał i zaznaczył, że rząd będzie namawiać Polaków do przyjęcia szczepień.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy mieli nadzieję do końca, niestety nie żyje. Zmarł legendarny aktor, kochały go miliony Polaków
  2. Łzy napływają do oczu. 24 osoby nie żyją, tragiczny początek weekendu za granicą
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie

Następny artykuł