Ministerstwo Zdrowia apeluje
unsplash.com/ Roman Kraft
Autor Klaudia Gaicka - 14 Września 2020

Ministerstwo Zdrowia przekazało niezwykle ważny komunikat. Każdy powinien się z nim zapoznać

Ministerstwo Zdrowia regularnie korzysta ze swojego profilu na Twitterze, aby informować obywateli o kwestiach kluczowych dla ich zdrowia i życia. Tym razem resort zdrowia skorzystał z okazji, aby uświadomić milionom Polaków, jak ważna jest pomoc w przypadku zatrzymania krążenia. Nikt z nas nie powinien zwlekać ani się obawiać podjęcia działań.

Ministerstwo Zdrowia cały czas kontaktuje się z obywatelami za pomocą mediów społecznościowych. Codziennie informuje obywateli kraju o najnowszych lub najistotniejszych dla nich informacjach w zakresie ochrony zdrowia i życia pacjentów. Wybrana droga kontaktu jest bardzo korzystna, ponieważ z roku na rok przybywa osób korzystających z internetu, jako głównego źródła pozyskiwania informacji. Profil Ministerstwa Zdrowia na Twitterze obserwuje aż blisko 280 tys. pacjentów.

Już jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osóbJuż jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osóbCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia zaalarmowało. Jeżeli krążenie ustąpiło, nie wahaj się pomóc

Resort zdrowia przypomniał swoim setkom tysięcy obserwujących, w jaki sposób przebiega prawidłowa akcja ratunkowa w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

W pierwszym etapie musi dojść do wczesnego rozpoznania i wezwania pomocy. W drugim, kluczowym punkcie powinniśmy rozpocząć resuscytację krążeniowo - oddechową. W trzecim funkcjonariusze przeprowadzają odpowiednią, wczesną defibrylację (aby przywrócić czynność serca). W ostatnim etapie chory poddany jest opiece poresuscytacyjnej (aby przywrócić jakość życia).

Etap drugi, którego wiele osób się obawia, jest kluczowy. Nie powinniśmy w żadnym wypadku go unikać, ponieważ na pewno nie zaszkodzimy komuś, kto utracił funkcje życiowe. Kolokwialnie ujmując - gorzej być nie może.

Jak podaje portal Medonet.pl, elementarny proces zastosowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) u osoby dorosłej polega na 30 uciśnięciach klatki piersiowej i zrobieniu 2 wdechów. Te dwie proste, ale niesamowicie ważne czynności powtarzamy, aż do odzyskania oddechu przez chorego lub do czasu pojawienia się funkcjonariuszy.

Pamiętajmy, aby uciskać środek klatki piersiowej, korzystając z ciężaru własnego ciała. Dłonie powinny być splecione, a łokcie zablokowane. 30 uciśnięć należy wykonać na głębokość około 5-6 cm (u dorosłego człowieka), z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Wiemy już, ile zarabiają w Lidlu. Na początek nawet ponad 4 tys. zł

Chcąc zrobić wdechy, powinniśmy wdmuchnąć po około 0,5 litra powietrza - tak, aby uniosła się klatka piersiowa ofiary. Nos poszkodowanego powinien być zatkany, a głowa odchylona do tyłu.

Jeżeli obawiamy się zakażenia, ponieważ np. na ustach ofiary widoczna jest krew, możemy odstąpić od robienia wdechów, wtedy tylko uciskamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazdor disco polo miał wypadek. Do zdarzenia doszło podczas pracy na planie
  2. Tragiczna wiadomość. Tatry w żałobie, nie żyje legenda
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Agnieszka Woźniak-Starak o poranku wygląda promiennie i rześko dzięki 1 przyprawie. Oczyszcza organizm jak żadna inna

Następny artykuł