Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów
East News/08.06.2020 Konferencja prasowa ministra Jacka Sasina i Lukasza Szumowskiego nt. pandemii koronawirusa na Slasku fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Lukasz Szumowski
Autor Barbara Bujar - 14 Sierpnia 2020

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ważne zmiany. Powstała specjalna lista ostrzegawcza, nowe powiaty w strefach wysokiego ryzyka

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. Od czwartku znajduje się na niej 18 pozycji. Powiaty ze zwiększonym ryzykiem zakażenia, w których sytuacja uległa poprawie, zostały zwolnione z dodatkowych obostrzeń. Do zagrożonych stref dołączyły natomiast te, w których ilość zachorowań wzrosła. Resort przygotował także specjalną listę ostrzegawczą, na której znalazły się powiaty mogące wkrótce znaleźć się w strefie żółtej.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. Od czwartku znajduje się na niej 18 pozycji. Powiaty ze zwiększonym ryzykiem zakażenia, w których sytuacja uległa poprawie, zostały zwolnione z dodatkowych obostrzeń. Do zagrożonych stref dołączyły natomiast te, w których ilość zachorowań wzrosła. Resort przygotował także specjalną listę ostrzegawczą, na której znalazły się powiaty mogące wkrótce znaleźć się w strefie żółte.

Ministerstwo Zdrowia przekazało ważne zmiany. W czwartek po południu ogłoszono zaktualizowaną listą powiatów i miast na prawach powiatu, które od 8 sierpnia zostały objęte dodatkowymi obostrzeniami. Przypomnijmy, że w takiej sytuacji znalazło się 19 obszarów Polski. Stan zagrożenia był jednak stale monitorowane, a minimum cotygodniowe zmiany zapowiadano od samego początku.

Wielki skandal w Wielki skandal w "Milionerach". Czym Hubert Urbański bardzo rozwścieczył fanów?Czytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia podało aktualną listę powiatów należących do żółtej i czerwonej strefy. Znalazło się na nie 18 pozycji

Jak informuje Polska Times, do czerwonej strefy zaliczane są powiaty, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków przekracza 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Obliczenia wykonywane są w okresie 14 dni poprzedzających dzień publikacji. W wyznaczonych miejscach obowiązują dodatkowe restrykcje, do których zalicza się między innymi: zasłanianie nosa i ust w każdej przestrzeni publicznej, zakaz organizowania imprez masowych i wydarzeń kulturalnych, limit 50 osób na weselach, ograniczenie działalności kin i siłowni, a także pozostawienie połowy pustych miejsc w środkach transportu publicznego.

Żółte strefy obejmują natomiast te powiaty, w których podany wskaźnik waha się w przedziale od 6 do 12 przypadków. Na wskazanych obszarach ilość gości weselnych nie może przekraczać 100 osób. Mieszkańcy muszą także pamiętać o zakładaniu maseczek oraz o zachowywaniu limitu 1 osoby na 4 mkw, który obowiązuje między innymi na kongresach, targach i w restauracjach.

O przyczynach wprowadzonych zmian poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister resortu zdrowia Janusz Cieszyński. Mężczyzna potwierdził, że sytuacja w niektórych powiatach uległa poprawie, natomiast w innych znacznie się pogorszyła.

- Mamy informację, że w niektórych częściach Polski liczba zakażeń wzrasta w sposób szczególny. 95 proc. Polski to strefa zielona. W powiatach, w których obostrzenia zostały wprowadzone, przynajmniej w części widzieliśmy spadek zakażeń - jego wypowiedź cytuje Polska Times.

W związku z tym niektóre powiaty opuściły listę żółtych i czerwonych stref. Znalazły się jednak na niej takie obszary, w których ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wzrosło lub nadal się utrzymuje. Poniżej znajdziecie aktualną listę.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Kupisz 4, Biedronka dołoży drugi raz tyle. Akcja trwa tylko dzisiaj

Powiaty objęte strefą czerwoną: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Ruda Śląska, ostrzeszowski, Jastrzębie-Zdrój, wieluński i Rybnik.

Powiaty objęte strefą żółtą: pszczyński, wieruszowski, raciborski, Żory, limanowski, grajewski, cieszyński, Biała Podlaska i nowotarski.

Ministerstwo Zdrowia sporządziło także dodatkową listę powiatów, które mogą wkrótce znaleźć się w strefie żółtej. Należą do nich: tatrzański, kępiński, bialski, zwoleński oraz słubicki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła akcja Krzysztofa Rutkowskiego. Na miejscu jest policja. Jedna osoba trafiła do karetki
  2. PKO BP rusza ze specjalną akcją, wyjątkowe wieści. Przyłączyć mogą się nie tylko klienci
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Koniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzję

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł