Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor - 16 Czerwca 2020

W aptekach może zabraknąć prawie 300 leków. Ministerstwo Zdrowia podało listę

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków, która jest zagrożona brakiem dostępności. W spisie znalazło się prawie 300 pozycji. Liczba ta jest niższa niż poprzednia, która wynosiła 312 produktów.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę produktów leczniczych zagrożonych niedostępnością w Polsce, czyli tzw. listę antywywozową. W tej chwili znajduje się na niej 300 pozycji, czyli o 12 mniej niż na poprzedniej wersji.

Przypomnijmy, że wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powstaje po to, by ograniczyć możliwość wywozu i sprzedaży poza Polską produktów deficytowych.

Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradziła, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowanaKobieta wyleczona z koronawirusa zdradziła, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowanaCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności

Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Tzw. lista antywywozowa liczy prawie 300 pozycji. Spis różni się od poprzedniego, na którym znajdowało się o 12 pozycji więcej.

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności jest co jakiś czas aktualizowana, część pozycji jest usuwana, a ich miejsce pojawiają się nowe. Aktualna lista liczy 298 pozycji. To o wiele mniej niż poprzednie, szczególnie te z początków pandemii w Polsce.

Lista opublikowana 17 marca miała 1587 pozycji. Aktualny wykaz uwzględnia więc o 1 289 produktów mniej. Ministerstwo Zdrowia, odkąd wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, publikowało obwieszczenia w sprawie produktów zagrożonych niedostępnością kilka razy, m.in. 16 marca, 10 marca i 5 marca.

Wtedy na liście leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły się na dodatkowo leki przeciwbólowe, antywirusowe i przeciwgorączkowe, a także wyroby medyczne niezbędne do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, takie jak maski, fartuchy, czy ochraniacze.

Nowa lista antywywozowa jest znacznie krótsza. Jak podaje portal medonet.pl, znalazły się na niej m.in. insuliny stosowane u chorych na cukrzycę, astmę oskrzelową, a także leki przeciwzakrzepowe, np. Clexane oraz leki wykorzystywane w leczeniu niedoborów odporności. Wciąż zagrożone wywozem są także wszystkie dawki leku Euthyrox N oraz Letrox. Są to leki stosowane u osób z zaburzeniami pracy tarczycy.

Dzisiaj grzeje: 1. Trzy ogniska koronawirusa w jednym województwie. Sytuacja jest poważna

2. ZUS przygotowuje prezent dla tysięcy matek. Będą miały prawo do wysokiego świadczenia

W nowym spisie znalazły się również leki, których substancją czynną jest metformina, czyli Avamina SR, Glucophage XR, Metformax SR 500 oraz Symformin XR.

Na listę antywywozową trafiają te wyroby medyczne, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach zgłaszają wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni głównemu inspektorowi, ten zaś przekazuje informacje Ministerstwu Zdrowia. Pełna lista leków znajduje się na stronie resortu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  2. Auto z kolumny Andrzeja Dudy staranowało samochód, którym podróżowała rodzina. Porażające szczegóły wypadku
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. W Tatrach odnaleziono ciała Bartosza Apanasiewicza i jego partnerki

Następny artykuł