Sprawdzą raporty o koronawirusie. Pilne polecenie prosto z ministerstwa zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zleciło analizę raportów
pixabay.com/HelenJank
Autor Barbara Bujar16.11.2020

Na polecenie Ministerstwa Zdrowia GIS przeanalizuje raporty dotyczące liczby zakażeń na Mazowszu i Śląsku. Według Michała Rogalskiego, który własne statystyki prowadzi na podstawie danych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych, dobowe bilansy MZ zawierają błędy. Do środy Główny Inspektor Sanitarny ma wydać w tej sprawie oświadczenie.

W stronę Ministerstwa Zdrowia padły poważne zarzuty. Według Michała Rogalskiego, który od początku pandemii analizuje rozprzestrzenianie się koronawirusa po Polsce, dobowe raporty zawierają ogromne błędy. Prezentowane statystyki zakażeń mają różnić się od wykazów stacji sanitarno-epidemiologicznych nawet o kilkanaście tysięcy.

- Różnica pomiędzy sumą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ a PSSE na dzień 15.11 wzrosła już do 14,2 tys. Czy MZ się w końcu doliczy i powie nam, skąd te nieprawidłowości? – napisał Rogalski na Twitterze.

Przypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarłoPrzypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarłoCzytaj dalej

Raporty Ministerstwa Zdrowia zawierają błędy? GIS przeprowadzi analizę

Z obserwacji 19-latka wynika, że problem dotyczy w szczególności województwa mazowieckiego. Tam na dzień 12 listopada różnica potwierdzonych przypadków zakażenia między danymi MZ a PSSE miała wynosić ponad 11 tysięcy. Oznacza to, że wciągu trzech dni urosła aż o trzy tysiące.

Działania Michała Rogalskiego doceniane są przez wielu ekspertów i internautów. Część użytkowników Twittera mocno dziwi się temu, że tak poważnych błędów nie wyłapują specjaliści. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej komentarzy na ten temat.

- Kilkuset urzędników, zespoły, doradcy, sztaby kryzysowe, inicjatywy narodowe. Błąd wyłapuje nastolatek hobbysta, więc minister pyta GIS, o co chodzi – pisze była rzecznik prasowa i dyrektor biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia, Milena Kruszewska.

Jak zauważyła kobieta, Ministerstwo Zdrowia postanowiło skonsultować niepokojące doniesienia z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Jarosław Pinkas ma w najbliższym czasie zająć się specjalną analizą raportów i sprawdzić, czy rzeczywiście znajdują się w nich błędy dotyczące liczby zakażeń. Oprócz Mazowsza sprawdzony ma zostać również Śląsk.


- Do środy ma być oświadczenie ministra Pinkasa, czy rzeczywiście te błędy zaistniały, a jeśli zaistniały, to jaki jest natychmiastowy sposób ich rozwiązania – przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz cytowany przez Onet.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Gdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważoneGdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważoneCzytaj dalej

Rzecznik zapewnił, że dane związane z epidemią koronawirusa nie są ukrywane i jeżeli tylko pojawi się w nich błąd, od razu zostanie sprostowany. Podobną opinią podzielił się w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak ustalił Onet, mężczyzna odpowiedział na pytanie „DGP” dotyczące rekordowej liczby zgonów i zarzutów odnośnie manipulacji testami.

- To dobry przypadek pokazujący, że na każde spostrzeżenie pojawia się zarzut kłamstwa. Każde słowo trzeba na wszystkie sposoby wyjaśniać, żeby nie pozostawić miejsca do tworzenia teorii spiskowych. O tym, ile mamy wykonywanych w Polsce testów, w przeważającej mierze decyduje liczba zleceń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Im więcej pacjentów objawowych zgłasza się do przychodni czy na teleporadę, tym więcej testów – tłumaczył Niedzielski.

Najnowsze wyniki badań. Ozdrowieńcy powinni nosić maseczki?Najnowsze wyniki badań. Ozdrowieńcy powinni nosić maseczki?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł