Szumowski milczy w sprawie oskarżeń skierowanych w stronę MZ
youtube.com/Ministerstwo Zdrowia
Autor Barbara Bujar - 22 Lipca 2020

Afera w Ministerstwie Zdrowia. Szumowski milczy

Ministerstwo Zdrowia w ogniu krytyki. Za sprawą Onetu na jaw wyszły nieprawidłowości związane z zakupem testów na koronawirusa. Według portalu do Polski sprowadzane były one z zagranicy i łącznie mogły kosztować nawet o kilkanaście milionów złotych więcej niż te, które dostępne były na terenie kraju. Sprawa trafiła do Prokuratury, a na komentarz pozwolili sobie między innymi Borys Budka i Michał Jaros. Łukasz Szumowski niestety milczy.

Jak informują dziennikarze portalu Onet.pl, ich autorskie teksty rozpętały burzę wokół zakupu testów na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia miało kupić je za granicą i wydać na nie ogromną sumę pieniędzy.

- W maju ujawniliśmy, że polski podatnik przepłacił nawet o kilkanaście milionów złotych za zagraniczne testy genetyczne na koronawirusa, podczas gdy w sprzedaży były dostępne tańsze testy z Polski – czytamy na portalu.

Jego ciała szukali przez 2 dni. Tragiczna śmierć 13-latkaJego ciała szukali przez 2 dni. Tragiczna śmierć 13-latkaCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia oskarżone o nieprawidłowości finansowe. Sprawę ma wyjaśnić Prokuratura

Jak się okazuje, Ministerstwo Zdrowia kupowało testy diagnozujące zakażenie COVID-19 od poznańskiej firmy „Argenta”. Jej przedstawiciele nabywali testy w Turcji i płacili tam około 34 zł za sztukę. Sprzedawali je jednak znacznie drożej. Z doniesień Onetu wynika, że polski resort zdrowia za jeden test płacił średnio 128 zł. Gdy podejmował decyzję o zakupie ostatnich 105 tys. sztuk, na polskim rynku były już dostępne dużo tańsze alternatywy. W swojej analizie portal zwrócił także uwagę na założyciela „Argenty” i jego żonę.

- Głównym beneficjentem rządowych zamówień jest poznańska firma Argenta, której założyciel i jego żona są powiązani z partią rządzącą – czytamy.

Na doniesienia Onetu bardzo szybko zareagowali znani politycy. Wśród nich znalazł się między innymi szef PO, Borys Budka.

– Dla mnie najbardziej bulwersujące jest to, że ktoś próbuje dorabiać się w czasie pandemii. Tymczasem powinniśmy dbać o to, żeby pieniądze podatników były wydawane jak najlepiej – mówił w rozmowie z portalem.

Sprawa stała się głośna, a zainteresowanie nią cały czas rośnie. Z tego powodu politycy zaczęli kierować swoje pytania w stronę Łukasza Szumowskiego. W złożonej przez Michała Jarosa interpelacji szef resortu zdrowia został zapytany między innymi o to, kto bezpośrednio odpowiadał za ten zakup, jaka kwota została przeznaczona na zakup u polskich, a jaka u zagranicznych producentów, oraz jaki był koszt działania pośredników w procesie zakupów zagranicznych. Na te i inne pytania poseł Koalicji Obywatelskiej nie otrzymał jednak odpowiedzi.

Śledztwo w tej sprawie ma przeprowadzić Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Według rzeczniczki organu, Mirosławy Chyr, postępowanie jest w toku, jednak zostało połączone z zupełnie inną sprawą. Portal nie otrzymał jednak od kobiety wyjaśnienia, dlaczego tak się stało.

Dzisiaj grzeje: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. ZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwości
3. Waloryzacja 2021: Wiemy, jakie będą podwyżki. Najwyższe od 10 lat

- Śledztwo zostało wszczęte w maju 2020 r., po rozpoznaniu zawiadomienia, które wpłynęło do Prokuratury. Postępowanie toczy się w sprawie wyłudzenia mienia w związku ze sprzedażą maseczek ochronnych z podrobionym certyfikatem - powiedziała Mirosława Chyr.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spojrzeli na rów i się zatrzymali. Nie zauważył zagrożenia, nie żyje. Tragedia
  2. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Gwiazdor disco polo przeżył straszny wypadek. Jak sobie radzi pół roku później?

Następny artykuł