nowotwory głowy i szyi: czym są i jak się objawiają
.
Autor Klaudia Gaicka - 21 Września 2020

Ministerstwo Zdrowia przekazało ważną wiadomość z samego rana. Każdy powinien się z nią zapoznać

Nowotwory głowy i szyi stanowią bardzo ważny problem kliniczny i społeczny. Dotyczą wielu ważnych okolic anatomicznych, takich jak: krtań, gardło, język, wargi czy nos. Ich wystąpienie może mieć bardzo negatywny wpływ na podstawowe czynności, takie jak połykanie, oddychanie oraz mowę.

Ministerstwo Zdrowia regularnie korzysta z mediów społecznościowych, aby komunikować się z obywatelami. Tym razem poinformowali pacjentów o trwającym Europejskim Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Niestety dziś, w czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wiele równie ważnych problemów zeszło na drugi plan.

Pamiętacie fluoryzację zębów w szkole? Wielu rodziców się jej sprzeciwiaPamiętacie fluoryzację zębów w szkole? Wielu rodziców się jej sprzeciwiaCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia alarmuje. Pamiętajmy o profilaktyce nowotworów głowy i szyi

Na stronie Ministerstwa Zdrowia możemy zdobyć wiele informacji o najnowszych lub najistotniejszych dla nas kwestiach w zakresie ochrony zdrowia i życia chorych i zdrowych. Kontaktowanie się z pacjentami za pośrednictwem social mediów jest wygodne zarówno dla resortu, jak i obywateli. Każdego roku przybywa osób korzystających z internetu, profil Ministerstwa na Twitterze obserwuje aż blisko 280 tys. pacjentów

Nowotwory głowy i szyi to przyczyna ok. 5500 do 6000 nowych zachorowań każdego roku. Termin ten wskazuje ogólne nazewnictwo stosowane w przypadku zmian nowotworowych w obrębie wskazanych części naszego organizmu. Jednak, co ważne, do tej grupy nie są zaliczane nowotwory mózgu i gałki ocznej.

Warto wiedzieć, że nowotwory te są mocno związane ze spożywaniem alkoholu oraz paleniem papierosów. U pacjentów, którzy nadużywają tych używek, ryzyko zachorowania zwiększa się nawet kilkusetkrotnie. Ze względu na skomplikowane położenie anatomiczne tego typu nowotworów, chorym grożą poważne konsekwencje zdrowotne. Mowa między innymi o zaburzeniach komunikacji, utracie mowy, trudności z widzeniem, a nawet z oddychaniem.

Do stosunkowo często występujących nowotworów głowy i szyi, zaliczamy między innymi: raka języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy, czy gardła. Każdy z nich jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, wczesna diagnoza stanowi podstawę dobrych rokowań.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Znamy już dokładne zmiany w uldze abolicyjnej. Nie każdy będzie potraktowany tak samo
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Nigdy nie powinieneś lekceważyć objawów żadnego z tych nowotworów. Zwróć uwagę szczególnie na: pieczenie języka, ból gardła, przewlekłą chrypkę, problemy z przełykaniem pokarmów, białe lub czerwone naloty na języku, owrzodzenia w obrębie jamy ustnej, krwotoki z nosa (lub jego niedrożność), zmiana tonu głosu, utrata wagi lub wyczuwalne guzki na szyi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, koniec dla córki Adama Małysza. Jeszcze niedawno bawiła się na wakacjach w Chorwacji
  2. NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciej
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Rozenek-Majdan w krótkich szortach biega po lesie w poszukiwaniu grzybów. Perfekcyjna podzieliła się trikiem, który usłyszała od mistrza Polski w grzybobraniu

Następny artykuł