Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka

Ministerstwo zdrowia przekazało ważny komunikat
.
Autor Klaudia Gaicka26.10.2020

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o bardzo ważnym święcie. Ten komunikat powinien znacząco przyczynić się do naszej świadomości społecznej. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega ta dziedzina nauki medycznej.

O Światowym Dniu Donacji i Transplantacji poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. To właśnie 26 października każdego roku przypada to bardzo ważne dla naszej świadomości święto.

Strajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaStrajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaCzytaj dalej

Dziś Światowy Dzień Donacji i Transplantacji - poinformowało Ministerstwo Zdrowia

Resort zdrowia przypomniał, że kiedyś każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, a już dziś zostać także dawcą. Jak podaje portal Nfz-rzeszow.pl, ideą święta jest promowanie świadomego dawstwa nie tylko narządów i krwi, lecz także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Wysoka świadomość społeczeństwa jest niezbędna do leczenia za pomocą przeszczepów.

- Niestety w Polsce nie wzrasta liczba donacji. Np. odsetek transplantacji nerek od żywego dawcy w odniesieniu do ogółu przeszczepów tego narządu stanowi w Polsce zaledwie 5 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 30 proc., a w Holandii - 50 proc. - tłumaczy Zastępca Dyrektora do spraw Medycznych Iwona Karasowska-Stepaniak.

Tego roku przypada 10. rocznica. Dane podane przez portal Roche.pl, mówią, że do końca września 2013 wykonano w naszym kraju 1164 transplantacji narządów miąższowych (nerka, trzustka, wątroba, serce, płuca). Dodatkowo w krajowych ośrodkach transplantacyjnych wykonuje się przeszczepy tkanek - szpiku, rogówki, wysp trzustkowych, a nawet przeszczepy twarzy. Pomimo imponujących statystyk niestety wciąż około 2500 chorych czeka na nowe organy. Nierzadko jest to ich jedyna szansa na życie.

Dzisiaj grzeje: 1.Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?
2.Zapytali córkę Marty Kaczyńskiej o toczące się protesty. Szybko odpowiedziała
3. Wojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja Morawieckiego

Samochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłSamochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłCzytaj dalej

Ten dzień to także okazja do świętowania sukcesów Polski w dziedzinie transplantologii. Warto z tego względu przypomnieć najważniejsze daty i miejsca. W 1966 dokonano pierwszego przeszczepu nerki od zmarłego dawcy (Warszawa). W 1966 dokonano pierwszego przeszczepu nerki od żywego dawcy (Wrocław). W 1985 dokonano pierwszego przeszczepu serca (Zabrze). W 1994 dokonano pierwszego przeszczepu wątroby (Warszawa). W 1994 dokonano pierwszego przeszczepu wątroby (Warszawa). W 2001 dokonano pierwszego przeszczepu płuc i serca (Zabrze). W 2006 dokonano pierwszego przeszczepu ręki (Trzebnica). W 2013 dokonano pierwszego przeszczepu twarzy (Gliwice). W 2015 dokonano pierwszego przeszczepu narządów szyi (Gliwice).

Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. "To nie jest pierwszy i ostatni lockdown"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
  2. Niespodziewany atak na Donalda Trumpa. Hakerzy przejęli stronę, chcą opublikować prawdę o koronawirusie
  3. Kto w największym stopniu roznosi koronawirusa? Naukowcy wskazali grupę superroznosicieliWstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Oficjalne. Legenda polskiej piłki nożnej zarażona
  5. Jest jeszcze gorzej niż na wiosnę. Ratownik medyczny opowiedział, jak wygląda walka z koronawirusem
  6. Porażające słowa o szczycie epidemii w Polsce. Lekarze biją na alarm, czarny scenariusz akurat na czas świątecznych wyjazdów
  7. Gigantyczny pożar na Mazowszu, ogromne płomienie i gęsty dym. Płoną dwie hale magazynowe

Następny artykuł