Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

ministerstwo zdrowia ostrzega
Fot. pixabay.com/ Goodgood
Autor Klaudia Gaicka29.05.2020

Ministerstwo Zdrowia ostrzega i apeluje o rozwagę. Koronawirus nie jest jedynym co nam dziś zagraża. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że solaria są równie rakotwórcze co palenie czy azbest. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienionwanie UV.

Ministerstwo Zdrowia publikuje bardzo dużo newsów i zaleceń za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze. Zwłaszcza teraz, kiedy za oknami wciąż szaleje koronawirus, wpisy Ministerstwa są szczególnie obserwowane i szeroko komentowane. Choć krajowy stan epidemiczny nie przestaje być jednym z gorętszych tematów, dziś (tj. 29 maja) za pośrednictwem mediów społecznościowych eksperci poinformowali o innym, być może równie ważnym zagrożeniu.

Korzyści płynące z jedzenia jabłek. Są nie tylko pyszne, ale i zdroweKorzyści płynące z jedzenia jabłek. Są nie tylko pyszne, ale i zdroweCzytaj dalej

MInisterstwo Zdrowia zaapelowało o rozwagę

Komunikat dotyczy nie tylko sztucznych solariów, ale również nadmiernej ekspozycji ciała na naturalne promienie słoneczne. Brak rozwagi może poskutkować nowotworem.

– Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że solaria są równie rakotwórcze co palenie czy azbest – czytamy w najnowszym wpisie Ministerstwa Zdrowia.

Opalanie się, niezależnie od tego, czy światło jest naturalne, czy też sztuczne, wiąże się z przenikaniem do skóry promieniowania ultrafioletowego (UV). Jak podaje portal Planujedlugiezycie.pl (do którego odsyła nas Ministerstwo) taka zbyt długa ekspozycja jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów skórnych. Co więcej, dodatkowo przyśpiesza starzenie się skóry. Opalanie się jest groźne, jednak nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie się skryć przed promieniowaniem słonecznym. Tak, jak w wielu przypadkach, tutaj najlepiej sprawdzi się zdrowy umiar.

Ministerstwo radzi, w jaki sposób korzystać z pięknej pogody. Okazuje się, że znaczenie ma również godzina, podczas której wystawieni jesteśmy na promieniowanie.

– Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, szczególnie pomiędzy godziną 11 a 15 – radzi Ministerstwo.

Jeżeli chodzi o same solaria, to zdecydowanie polecamy całkowicie z nich zrezygnować. Moda na nie trwała przez wiele lat, więc już dziś możemy z łatwością zaobserwować, jak negatywnie wpłynęły na skórę osób, które ich nadużywały, chociażby niektórych celebrytów.

Dzisiaj grzeje: 1. Profesor Krzysztof Simon ostrzega. "Absurdem jest mówienie, że mamy już wszystko za sobą"

2. Podczas programu na żywo Ewa Drzyzga nie wytrzymała. Nagle zalała się łzami

Znamiona, które wymagają uwagi lekarza to w szczególności te, które posiadają asymetryczny kształt, nierówne brzegi, nierównomierny rozkład barwy, są duże (powyżej pół centymetra średnicy) oraz te, których cechy zmieniły się na przestrzeni czasu. Oczywiście nie każda nowotworowa zmiana wykazuje wszystkie te cechy, jeżeli mamy wątpliwości, lepiej porozumieć się z dermatologiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo źle, że nie wszyscy są ich świadomi. 4 ukryte funkcje kas samoobsługowych w Biedronce
  2. Możesz dostać aż 500 zł mandatu, jeżeli nie przestrzegasz jednego nakazu. Nowe zmiany już od dziś
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Masz tylko 2 dni na dopełnienie obowiązku. W przeciwnym razie możesz sporo stracić

Następny artykuł