Miód jest szkodliwy dla niemowlaków
fot. pixabay.com/Ben_Kerckx
Autor Karol Zaborowski - 14 Listopada 2019

Popularny sposób uspokajania dzieci jest niebezpieczny. Specjaliści ostrzegają

Miód ma szerokie zastosowanie w domowej medycynie i stosowany może być przy wielu schorzeniach. Jednak nie oznacza to, że jest dobry, a przede wszystkim bezpieczny dla wszystkich. Co więcej, producent płynnej słodyczy nie ma tu nic do znaczenia.

Miód może znacząco wzmocnić nasz organizm, a przez niektórych traktowany jest wręcz jako wspaniałe remedium na wszystko. Oczywiście to lekka przesada, ale nie ulega wątpliwości, że jest on o wiele lepszy niż standardowy cukier i faktycznie może pomóc. Jednak nie powinien być spożywany przez wszystkich, o czym często zapominamy.

Szczególnie niebezpieczna jest metoda uspokajania dzieci, którą doskonale pamiętają nasze babcie, ale sposób ten przetrwał i do aktualnych czasów. Chodzi dokładniej o uspokajanie noworodków właśnie miodem i podawanie im go na różne inne dolegliwości. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest to niebezpieczne.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Miód nie jest dobry dla każdego

Często można spotkać się z domowym sposobem na radzenie sobie z zaparciami u dziecka w postaci podania mu wody właśnie z miodem. Niektórzy wręcz podają sam miód jako metoda uspokojenia dziecka, bo przecież każde dziecko lubi słodkie, a miód jest zdrowszy niż zwykły cukier. I tak, i nie.

O ile dla osoby dorosłej miód nie jest jakiś niebezpieczny, to dla niemowlaka może być wręcz śmiertelnie niebezpieczny. Chodzi dokładniej o fakt, że miód może być zanieczyszczony niewielkimi ilościami jadu kiełbasianego, który przenoszą pszczoły. Jest to najsilniejsza toksyna znana człowiekowi, kojarzona ze swojej innej nazwy, jaką jest botoks.

Ze względu na fakt, że dzieci do pierwszego roku życia mają bardzo ubogą florę bakteryjną, to nawet minimalne ilości tej toksyny są dla nich niebezpieczne. Jak podaje portal mamadu.pl, nie da się sprawdzić, czy dany słoiczek miodu nie został skażony. Co więcej, miód jest bardzo silnym alergenem i może zwyczajnie uczulić nasze maleństwo.

Bez wątpienia warto dodawać miód do diety dziecka, jednak powinno to być robione z głową i po skończeniu przez malucha przynajmniej jednego roku. W przeciwnym razie poważnie ryzykujemy jego zdrowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed snem wzięła lek przeciwbólowy. Już się nie obudziła
  2. Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza
  3. Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiar
  4. Niebezpieczeństwo czychające w popularnych przekąskach. "Coś takiego widziałem pierwszy raz w życiu"

Następny artykuł