Mózg 100-latka może być w świetnej formie
unsplash.com/ Robina Weermeijer
Autor - 2 Czerwca 2020

Jak spowolnić starzenie się mózgu? Naukowcy znają odpowiedź

Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi pracę serca czy oddychanie. Aby prawidłowo funkcjonował, musi być odpowiednio odżywiony. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jednak więcej niż odpowiedniej diety. Naukowcy zdradzili kilka sposobów na utrzymanie sprawności mózgu do późnych lat.

Mózg uważany jest za jeden z ważniejszych ludzkich organów, gdyż pełni mnóstwo skomplikowanych funkcji. Kontroluje wiele procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie. By poprawić jego pracę, warto stosować odpowiednią dietę, ale nie tylko.

Okazuje się bowiem, że na procesy zachodzące w mózgu ogromny wpływ ma łączność między lewą i prawą półkulą, a także dwustronna synchronizacja między półkulami mózgu. By cieszyć się sprawnością mózgu na długie lata, warto skorzystać z kilku wskazówek ekspertów.

Polacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowiePolacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowieCzytaj dalej


Mózg 100-latka może być w świetnej formie. Naukowcy wyjaśniają, jak zachować sprawność tego narządu

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, kurczenie się mózgu zazwyczaj rozpoczyna się między 60. a 70. rokiem życia. Obniża się wtedy liczba neuronów korowych, a warstwa korowa staje się cieńsza. Neuronaukowcy z Australii badali ostatnio cechy mózgu seniorów w wieku 95–103 lat, którzy są wolni od demencji. Eksperci próbowali dowiedzieć się, co sprawia, że badani stulatkowie funkcjonują naprawdę dobrze.

Naukowcy odkryli, że osoby powyżej 95 roku życia bez demencji mają zwykle silniejszą funkcjonalną łączność między lewą i prawą półkulą i niezawodną dwustronną synchronizację między półkulami mózgu.

– Silniejsza dwustronna łączność funkcjonalna wiązała się z lepszym poznaniem, szczególnie w obszarach wizualno-przestrzennych – stwierdzili autorzy badań. W badaniu naukowcy porównali 57 uczestników bez otępienia, którzy byli w wieku powyżej 95 lat, z 60 osobami z zaburzeniami poznawczymi w wieku od 76 do 79 lat.

– Nasze wyniki sugerują, że stulatkowie wykazali bardziej zsynchronizowaną aktywację lewych i prawych sieci kontroli. U blisko stulatków i stulatków ta sprzężona aktywacja dwustronnych sieci przyczyniła się do lepszej wydajności zadań wzrokowo-przestrzennych – podkreślił autor badania.

Chociaż badanie nie zawiera wskazówek, jak poprawić współpracę między półkulami mózgu w miarę starzenia się, inni naukowcy stwierdzili, że połączenie między półkulami zwiększa przede wszystkim wykonanie różnej intensywności ćwiczeń. Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na utrzymanie mózgu w dobrej formie. Chodzi o wykonywanie chociażby prostych ruchów, wychodzenie z domu i przebywanie na świeżym powietrzu.

Ponadto, jak twierdzą eksperci, samotność jest dla naszego mózgu gorsza nawet od używek. Jest ona szczególnie groźna dla seniorów. Zdaniem specjalistów brak towarzystwa wpływa na mózg gorzej niż palenie papierosów. Warto zatem utrzymywać dobre relacje z innymi, aby mózg pozostał w dobrej formie.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Jaką emeryturę dostaje ksiądz? Ujawniamy stawki, zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o stawkach duchownych

By cieszyć się sprawnością mózgu do późnych lat, warto poświęcać czas na hobby. Każde twórcze działanie rozwija wyobraźnię, a także zdolności motoryczne i manualno-kognitywne.

Hobby sprzyja ponadto uwalnianiu się endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Dzięki temu zmniejsza się poczucie osamotnienia, a mózg lepiej funkcjonuje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afera, pani Dominika kupiła mięso w Biedronce. Odkryła niesmaczną prawdę i zrobiła zdjęcie, żeby nagłośnić skandal
  2. Nie żyje Anna Luboń. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Ważne zmiany dla emerytów już od dziś. Nawet 3732,10 zł możesz dostać dodatkowo do emerytury

Następny artykuł