mózg osoby samotnej różni się
Fot. pixabay.com/ josealbafotos
Autor Klaudia Gaicka - 19 Czerwca 2020

Jak samotność wpływa na nasz mózg? Naukowcy nie mają już wątpliwości

Mózg ludzki jest jednym z najbardziej skomplikowanych organów. Wciąż trwają na jego temat liczne badania. Jedno z nich ujawniło ostatnio ciekawe prawidłowości dotyczące osób samotnych. Okazało się, że ich mózg różni się od osób będących w trwałej więzi.

Mózg człowieka jest podatny na wiele różnych czynników. Zachodzące w organizmie zmiany są zależne od tego, czy wpływy tych czynników są korzystne, czy nie. Co więcej, istotna jest również długość, przez jaką dany czynnik ma na nas wpływ. Najnowsze badania dowiodły, że samotność może być tragiczna w skutkach.

Pilna decyzja GIS. Salmonella wykryta w popularnym produkcie, absolutnie go nie jedzciePilna decyzja GIS. Salmonella wykryta w popularnym produkcie, absolutnie go nie jedzcieCzytaj dalej

Mózg człowieka samotnego wygląda inaczej

Okazuje się, że kontakt z innymi jest diametralnie ważny dla naszego zdrowia psychicznego, które przekłada się na fizyczne. Według naukowców wpływ relacji społecznych najlepiej widać po aktywności mózgu. Badania opisuje serwis Radiozet.pl.

Badania naukowe zostały przeprowadzone w Dartmouth Social Neuroscience. W raporcie czytamy o tym, że im większą więź emocjonalną z kimś odczuwamy, tym bardziej jest to widoczne w naszym mózgu. Z kolei ludzie przezywający akurat rozstanie lub cierpiący z powodu samotności mają znacznie słabsze neuronowe połączenie. Ciekawe wnioski z badania zostały udokumentowane w „Journal of Neuroscience”

– Gdybyśmy mieli znaczek aktywności neuronalnej, który odzwierciedlałby twoją autoprezentację i taki, który odzwierciedlałby tych, dla których jesteś bliski, dla większości z nas, znaczki aktywności neuronowej wyglądałyby bardzo podobnie. Jednak u osób samotnych, aktywność neuronowa zupełnie różniłaby się od aktywności innych ludzi – tłumaczy starszy autor Meghan L. Meyer, adiunkt psychologii i nauk o mózgu oraz dyrektor Dartmouth Social Neuroscience Lab.

Naukowcy przebadali aż 50 studentów i członków lokalnej społeczności w wieku od 18 do 47 lat. W początkowej fazie uczestnicy wypełnili ankietę na temat osób, z którymi czują się najbliżej związani oraz ich znajomych. Podczas badania mózgu skanerem fMRI uczestnicy badania przekazali badaczom opinie na temat siebie, najbliższych osób, znajomych oraz pięciu obcych celebrytów. Dodatkowo ocenili, w jakim stopniu cecha opisywała osobę w skali od 1 do 4. Naukowcy wykazali ciekawe prawidłowości, okazało się, że osoby odczuwające samotność miały mniejsze podobieństwo do siebie w przyśrodkowej korze przedczołowej (MPFC).

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

– To prawie tak, jakbyś miał określoną konstelację aktywności neuronowej, która jest aktywowana, gdy myślisz o sobie. Kiedy myślisz o swoich przyjaciołach, rekrutuje się wiele z tej samej konstelacji. Jeśli jednak jesteś samotny, aktywujesz całkiem inną konstelację. To tak, jakby wyobrażenie ciebie w twoim mózgu było bardziej oddzielone od innych ludzi, co jest zgodne z tym, jak czują się samotni ludzie – wyjaśnił autor badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł