mózg: jak wpływa na niego modlitwa
pixabay_reenablack
Autor Damian Witoń - 25 Czerwca 2020

Ważne odkrycie naukowców. Jak modlitwa wpływa na ludzki mózg?

Mózg człowieka jest niezwykle skomplikowanym narządem. Na jego funkcjonowanie wpływa mnóstwo czynników. Wielu z nich jeszcze nie udało nam się poznać. Naukowcy przyjrzeli się temu, jak na ludzki mózg wpływa modlitwa.

Mózg człowieka jest niesamowicie skomplikowanym narządem. Naukowcy spędzają mnóstwo czasu na badaniu jego działania, a mimo tego, skrywa jeszcze przed nami wiele tajemnic. Ostatnio zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych postanowił sprawdzić, jak na mózg wpływa modlitwa, która jest nieodłączną częścią życia mnóstwa osób na całym świecie.

Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"Czytaj dalej


Mózg człowieka a modlitwa

Modlitwa jest dla wielu z nas niezwykle ważną częścią codziennego życia. I chociaż kwestia tego, czy rzeczywiście jest rozmową z Bogiem, czy może tylko pewną formą medytacji należy do obszaru wiary i każdy powinien rozstrzygnąć ją indywidualnie, nie podlega już wątpliwości, że może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego mózgu.


Zależności między modlitwą a pracą mózgu przyjrzeli się ostatnio naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Badacze zaznaczyli jednak, że same obserwacje na tej płaszczyźnie są bardzo skomplikowane, gdyż ciężko w ogóle poznać istotę modlitwy.


-Większość naukowców podchodzi sceptycznie do wszystkiego, co religijne. Badania nad modlitwą są w istocie trudne do przeprowadzenia. Jak bowiem ustalić, czy dla wszystkich uczestników jest ona tym samym? Czy uczeni mogą opierać się na własnych raportach? Nauka polega na testowaniu obserwowalnych procesów i mechanizmów. A modlitwa, niemal z definicji, wzywa do zaangażowania Boga czy też innej wyższej istoty, a więc czegoś wykraczającego poza granice naturalnego zjawiska - tłumaczy Kevin Masters, psycholog z Uniwersytetu Kolorado

Mimo tych trudności związanych z brakiem wyznaczenia ścisłych granic zjawiska zwanego modlitwą, można oczywiście przeprowadzić obserwacje efektów, które przynosi osobom w nią zaangażowanych. Pomimo, iż każdy człowiek może przeżywać modlitwę nieco inaczej, naukowcy dowiedli, że przynosi pewne uniwersalne rezultaty.


Jak podaje portal interia.pl, dotychczasowe badania potwierdzają skuteczność modlitwy w kontekście uzyskiwania psychicznego balansu i redukcji stresu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał


-Ludzie modlą się z różnych powodów. Proszą o osiągnięcie konkretnego życiowego celu, dzielą się swoim niepokojem, okazują wdzięczność. Modlitwa może więc niwelować uczucie izolacji, niepokoju, strachu, może być chwilą refleksji nad sobą - wyjaśnia przyczyny efektu Ryan Bremner, który jest profesorem psychologii na University of St. Thomas

Warto przytoczyć tutaj jeszcze wyniki interesujących badań z 2009 roku. Wykazały one, że osoby, które miały z zadanie modlić się regularnie wykazywały łagodniejsze objawy depresji i lęku, niż grupa kontrolna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł