Są najgorszymi wrogami naszego mózgu. Nawyki, których lepiej natychmiast się pozbyć

mózg: złe nawyki
unsplash Robina Weermeijer
Autor Klaudia Gaicka30.12.2020

Złe nawyki, które wpływają na nasz mózg. Warto poznać ich listę i zweryfikować, czy aby na pewno robimy wszystko tak, jak powinniśmy. Dobrze jest zmienić niektóre przyzwyczajenia, aby dłużej cieszyć się sprawnością intelektualną.

Arcyważny organ, jakim jest mózg, stale wystawiony jest na różnego rodzaju czynniki. Część z nich wpływa na niego pozytywnie, lecz niektóre, wręcz przeciwnie, znacznie pogarszają jego funkcje.

Złe nawyki, które wpływają na nasz mózg

Warto znać nawyki, których lepiej unikać dla zdrowia naszego mózgu. Ich listę przedstawił portal Radiozet.pl.

Pierwszym niekorzystnym nawykiem jest trzymanie głowy pod poduszką. Skutkuje to niedotlenieniem. Rozpoznanie przewlekłego niedotlenienia (np. tego, które wzrasta w czasie snu) jest bardzo trudne. Do jego objawów należą: problemy z koncentracją, osłabienie pamięci, senność oraz zaburzenia psychiczne.

Kolejnym szkodzącym nawykiem jest pomijanie śniadań. Ten posiłek powinien być najważniejszym z całego dnia. Rezygnacja z niego skutkuje spadkiem poziomu cukru we krwi. Wskutek tego do naszego mózgu nie docierają składniki odżywcze.

Nagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszNagła wiadomość od producenta szczepionek. Wkrótce może spełnić się czarny scenariuszCzytaj dalej

Nawet deszcz nie powstrzymał go przed przekraczaniem dozwolonej prędkości. Jakby tego było jeszcze mało, Szczepan W. uważał, że dobrym pomysłem jest czytanie w tym czasie SMS-ów.

Także objadanie może skutkować pogorszeniem się funkcji mózgu. Zbyt częste i zbyt obfite posiłki mogą przyczynić się do twardnienia żył mózgowia i przyspieszyć starzenie się organu. Co więcej, takie nawyki przyczyniają się do zwiększenia się ryzyka chorób degradacyjnych.

Palenie papierosów szkodzi na większość naszych kluczowych organów i nie tylko. W przypadku mózgu może doprowadzić do demencji. Jej pierwsze oznaki palacze mogą dostrzec, już będąc w średnim wieku.

Również brak snu ma ogromnie negatywny wpływ na nasz mózg. To właśnie w czasie snu nasz organizm najintensywniej się regeneruje. Warto o tym pamiętać, kiedy staniemy przed wyborem, czy już pójść spać, czy może jeszcze obejrzeć coś w telewizji.

Zarówno zbyt duże lenistwo, jak i duża ilość bodźców oraz hałasu wpływają negatywnie na mózg człowieka. Organ ten potrzebuje harmonii. W przypadku natłoku wrażeń wydzielane są hormony stresu, które w dużej ilości źle wpływają na mózg. Z kolei w przypadku braku dostatecznego treningu myślowego nasz umysł szybciej traci sprawność.

Ostatnim negatywnym czynnikiem są słodycze. Wiele badań udowadnia, jak bardzo źle wpływają na nasz mózg wahania glukozy we krwi. Zaburzenia nastroju, zaburzenia pamięci i zdolności poznawczych to tylko niektóre z możliwych negatywnych następstw.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł