Miewasz często mroczki przed oczami? Lekarze nie mają dla ciebie dobrych wiadomości

Mroczki przed oczami są zagadką nawet dla lekarzy
pixabay.com/Skitterphoto
Autor Barbara Bujar31.10.2020

Mroczki przed oczami to uciążliwa dolegliwość, która ogranicza widzenie i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pacjenci, którzy się z nią zmagają, coraz częściej decydują się na wizytę lekarską. Niestety, eksperci nie mają dla nich dobrych wiadomości. O śniegu optycznym wypowiedziała się lek. Katarzyna Darecka. W wypowiedzi dla portalu Medonet podjęła temat przyczyn, a także leczenia przypadłości.

Mroczki przed oczami zazwyczaj pojawiają się w postaci szarych albo czarnych plamek, które zlokalizowane są w polu widzenia człowieka. Czasem ich ilość jest bardzo mała, zdarza się jednak, że pacjenci skarżą się na całe mnóstwo "latających muszek". Przypadłość jest nie tylko uciążliwa, ale także denerwująca i często w przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Jak podaje Poradnik Zdrowie, mroczki mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Czasem towarzyszą im nawet delikatne błyski świateł. Najczęściej są obserwowane, gdy człowiek patrzy na jasne jednolite tło, np. na białą ścianę. Niepokój staje się większy, gdy problem nie znika nawet po mrugnięciu, któremu towarzyszy bezruch gałki ocznej. Wtedy najczęściej człowiek decyduje się na wizytę u lekarza.

Panika w jednej z europejskich stolic. Mieszkańcy masowo opuszczają miasto, chodzi o obostrzeniaPanika w jednej z europejskich stolic. Mieszkańcy masowo opuszczają miasto, chodzi o obostrzeniaCzytaj dalej

Mroczki przed oczami to zagadka nawet dla lekarzy. Katarzyna Darecka nie ma dla pacjentów dobrych informacji

Wypowiedź lek. Katarzyny Dareckiej została opublikowana na łamach portalu Medonet. Kobieta zdradziła, jaką wiedzę na temat śniegu optycznego mają polscy lekarze. Podała także możliwe przyczyny przypadłości oraz metody leczenia. Pacjenci z pewnością nie będą z tego zadowoleni.

Każde schorzenie ma swoją przyczynę. Niestety, nie zawsze jest ona znana - lekarze w tym temacie są dość bezradni. Według eksperta, tak właśnie jest w przypadku mroczków, które pojawiają się przed oczami. Choć najnowsze doniesienia lekarzy wskazują na to, że może ona leżeć po stronie zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przetwarzania obrazów w korze mózgowej, stuprocentowo nie zostało to jeszcze potwierdzone. Dodatkowo nieznana jest także dokładna ilość osób, która cierpi w Polsce z powodu śniegu optycznego. Wiadomo jednak, że częściej występuje on u mężczyzn i młodych dorosłych.

Mroczki przed oczami zazwyczaj nie znikają i utrzymują się przez całe życie. Jak poinformowała Darecka, do tej pory nie wynaleziono niestety skutecznej metody leczenia. Aby tego dokonać, eksperci musieliby znać dokładną przyczynę choroby. Niewiedza mocno ogranicza ich działania. Dodatkowo do tej poro nie zostały jeszcze przeprowadzone badania kliniczne leków, które mogłyby zmniejszyć objawy śniegu optycznego. Na podstawie opinii poszczególnych pacjentów wiadomo, że preparaty takie jak środki przeciwbólowe albo antydepresyjne nie wpływają na poprawę sytuacji. Lekarze nie mają więc dobrych informacji - skutecznego i ukierunkowanego leczenia w tym przypadku nie ma.

Dzisiaj grzeje: 1.Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz ma dla Polaków pewną radę
2."Obrońcy" Kościoła chcieli zagłuszyć protest krzykami dziecka. Podeszła do nich Polska Babcia, niecodzienne sceny
3. Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje

Co roku diagnozę słyszy 11 tysięcy pacjentek. Poważna choroba zbiera żniwo szczególnie wśród młodychCo roku diagnozę słyszy 11 tysięcy pacjentek. Poważna choroba zbiera żniwo szczególnie wśród młodychCzytaj dalej

Wiedza na temat mroczków jest więc niewielka. Katarzyna Darecka radzi jednak, by jak najczęściej sięgać po radę ekspertów. W każdej chwili może zdarzyć się tak, że lekarz, do którego zgłosi się pacjent, posiada szersze informacje lub ma możliwość uczestnictwa w badaniach klinicznych nad lekiem.

- Warto spytać się swojego lekarza, który rozpoznał chorobę, czy ma on wiedzę na temat możliwości leczenia lub uczestnictwa w badaniach klinicznych nad lekiem na tę przypadłość oraz wykazać chęć brania udziału w ewentualnym badaniu. Ze względu jednak na to, że jest to choroba rzadka i nie dotyczy wielu jednostek należy uzbroić się w cierpliwość i póki co, nauczyć się z nią żyć - informuje Darecka.

Znaleźli sposób, aby dostać się na cmentarz pomimo zakazu. Czy wszelkie granice zostały przekroczone?Znaleźli sposób, aby dostać się na cmentarz pomimo zakazu. Czy wszelkie granice zostały przekroczone?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  2. Jak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazić
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Dantejskie sceny we Wrocławiu. Szczęki opadają. Wszystko działo się na oczach mieszkańców w turystycznej miejscowości
  7. Ogromna awantura z policją przed domem Kaczyńskiego. Chorej kobiecie puściły nerwy

<

Następny artykuł