Muzyka: wpływ na organizm człowieka
pixabay_StockSnap
Autor Damian Witoń - 14 Maja 2020

Muzyka ma niezwykły wpływ na organizm człowieka. W zależności od utworu efekty będą inne, ciekawe odkrycie naukowców

Muzyka ma ogromną moc. Naukowcy od lat badają wpływ dźwięków na funkcjonowanie organizmu człowieka. Wyniki ich prac są bardzo ciekawe i pokazują, że odpowiednio dobierając utwory, będziemy w stanie znacznie zwiększyć swoje możliwości.

Muzyka może w niesamowity sposób wpływać na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest w stanie zwiększać jego wydolność, sprawić, że znacznie później zaczniemy odczuwać zmęczenie, a także poprawić koordynację naszych ruchów, co umożliwi nam osiągnięcie szczytu możliwości. Nie każdy utwór charakteryzuje się jednakowym działaniem. Badaniem tego tematu od dłuższego czasu zajmuje się zespół naukowców z londyńskiego Uniwersytetu Brunel.

Sieć 5G jest już w Polsce. W jakich miastach działa, co na jej temat mówi WHO, czy jest bezpieczna?Sieć 5G jest już w Polsce. W jakich miastach działa, co na jej temat mówi WHO, czy jest bezpieczna?Czytaj dalej

Muzyka w niesamowity sposób wpływa na organizm człowieka. Efekt jest inny w zależności od jej rodzaju

Zespołowi badającemu wpływ muzyki na funkcjonowanie ludzkiego organizmu przewodzi profesor Costas Karageorghis. Jest wielkim autorytetem świecie nauki. Z jego prac korzystają między innymi brytyjscy lekkoatleci, kajakarze oraz pływacy. To co ma do przekazania jest jednak bardzo użyteczne również dla amatorów.

Profesor na podstawie 30 lat badań związku muzyki i sportu udowadnia, że są one ze sobą mocno powiązane. Odpowiednie dźwięki oprócz umilenia nam czasu wysiłku, potrafią również w znacznym stopniu polepszyć wyniki. Jak podaje portal focus.pl, Karageorghis twierdzi, że optymalne efekty osiąga się wtedy, gdy szybkość muzyki współgra z częstotliwością bicia serca.

Do ćwiczeń siłowych najlepiej użyć muzyki o częstotliwości od 110 do 120 bpm ( uderzeń na minutę), bieganie efektywniejsze będzie w przedziale od 120 do 150 bpm. Bardzo istotna jest też sama melodia, co udowadniają badania naukowców z Uniwersytetu w Lincoln. Porównano tam wykonywanie ćwiczeń w rytm wybijany jedynie przez perkusję z wysiłkiem, któremu towarzyszyła cała linia melodyczna. W drugim przypadku badani uzyskiwali lepsze wyniki.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Wszyscy myśleli, że 5-latek zmarł na Covid-19. Prawda wyszła na jaw po 11 dniach, słowa ojca wywołują ciarki

Według profesora Karageorghisa do ćwiczeń najlepiej nadadzą się utwory w metrum 4/4, czyli spotykane najczęściej w muzyce rockowej, popie i funku. Ogromne znaczenie ma również ich indywidualny dobór. Lepsze efekty osiągniemy przy muzyce, która kojarzy nam się pozytywnie i przywołuje radosne wspomnienia chwil pełnych sukcesów i przełamywania własnych słabości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najtańszy, najszybszy i najpyszniejszy. Cudowny sernik bez sera, rewelacyjna receptura trafiła do sieci
  2. Babcia zawsze wkładała do lodówki wacik. Można się śmiać, ale każdy powinien tak robić
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Kiedy będzie można już organizować wesela? Minister zdrowia o obostrzeniach

Następny artykuł