Co trzeci Polak choruje na nadciśnienie tętnicze. Jego skutki mogą być opłakane
pixabay_geraldoswald62
Autor - 21 Czerwca 2020

Pierwsze objawy nadciśnienia są bardzo mylące. Łatwo je przeoczyć, co może być fatalne w skutkach

Nadciśnienie tętnicze staje się prawdziwą plagą naszych czasów, a każdego roku ilość osób cierpiących na tę chorobę znacznie rośnie. Niestety jej skutki odczuwane są przez cały nasz organizm, a pierwsze objawy potrafią być bardzo zwodnicze.

Nadciśnienie jest dolegliwością, która polega na wysokim ciśnieniu krwi w układzie naczyń. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na tę przypadłość. U osób w młodszym wieku także może pojawiać się nadciśnienie, jednak zwykle jest ono wynikiem innych dolegliwości.

Nadciśnienie tętnicze często nazywane jest chorobą cywilizacyjną. Dolegliwość ta występuje bowiem w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Choroba przez dłuższy czas nie daje żadnych niepokojących objawów, przez co rozwija się bez wiedzy chorego i często pozostaje nieleczona.

Ważne informacje dla wszystkich pacjentów. Dotyczą recept i skierowań na badaniaWażne informacje dla wszystkich pacjentów. Dotyczą recept i skierowań na badaniaCzytaj dalej


Utrzymujące się nadciśnienie krwi powoduje nieodwracalne uszkodzenie naczyń krwionośnych


Jak podaje poradnikzdrowie.pl, u około 95 proc. chorych na nadciśnienie rozpoznaje się jego pierwotną postać, tzn. nadciśnienie tętnicze pierwotne. Oznacza to, że nie można w sposób jednoznaczny ustalić przyczyny nadciśnienia tętniczego, ani jej usunąć. U pozostałej części pacjentów z nadciśnieniem tętniczym można ustalić jego przyczynę. W takim przypadku rozpoznaje się wtórne nadciśnienie tętnicze.

Niezależnie od przyczyny nadciśnienie tętnicze przez wiele lat przeważnie nie daje żadnych objawów. Czasem zaś występują objawy, które mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach. Zalicza się do nich m.in. ucisk w głowie, zmęczenie, krwawienie z nosa, zaburzenia snu, nerwowość i dolegliwości serca, takie jak łomotanie, uczucie ucisku lub ciasnoty w jego okolicy.

Najwłaściwsze ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać, jeśli średnie wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.

Każdy pacjent w chwili postawienia rozpoznania nadciśnienia tętniczego powinien przejść pełne badanie kliniczne obejmujące zebranie wywiadu, badanie przedmiotowe oraz wskazane testy laboratoryjne i inne badania diagnostyczne, takie jak morfologia krwi, stężenie glukozy na czczo, stężenie sodu i stężenie potasu.


Rozwojowi nadciśnienia tętniczego można zapobiegać przede wszystkim poprzez modyfikację stylu życia, a zwłaszcza stosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Jest to niezwykle ważne, gdyż skutki nadciśnienia tętniczego mogą być poważniejsze, niż nam się wydaje.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

2. 4,3 tys. zł co miesiąc. Pieniądze ze specjalnego świadczenia dostaje coraz więcej emerytów

Jeżeli przez wiele lat w organizmie utrzymuje się ciśnienie krwi nawet na nieznacznie podwyższonym poziomie, naczynia krwionośne ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Dotyczy to także naczyń odżywiających wiele ważnych narządów, takich jak oczy, nerki czy mózg.


Niekiedy pierwszym sygnałem jest zawał lub udar mózgu. U chorych na nadciśnienie zawał serca występuje 3–5 razy częściej, a wylew krwi do mózgu 4 razy częściej niż u osób zdrowych. Warto zatem regularnie mierzyć sobie ciśnienie krwi, aby mieć pewność, że układ krwionośny pracuje bez zarzutu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Nie żyje ikona europejskiego sportu. Choroba zaatakowała znienacka i zabrała legendę

Następny artykuł