Nadciśnienie jest dolegliwością, która towarzyszy coraz młodszym osobom
pixabay/frolicsomepl
Autor - 18 Maja 2020

Nadciśnienie dotyka coraz młodsze osoby. Nie wolno go lekceważyć

Nadciśnienie tętnicze ma zgubny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i nerek, wywołując liczne, groźne dla zdrowia i życia powikłania. Jest to choroba, na którą w Polsce choruje aż co trzeci dorosły Polak. Niestety problem ten dotyka coraz młodszych pacjentów.

Nadciśnienie jest dolegliwością, która polega na wysokim ciśnieniu krwi w układzie naczyń. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na tę przypadłość. U osób w młodszym wieku także może pojawiać się nadciśnienie, jednak zwykle jest ono wynikiem innych dolegliwości.

Nadciśnienie tętnicze często nazywane jest chorobą cywilizacyjną. Dolegliwość ta występuje bowiem w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Choroba przez dłuższy czas nie daje żadnych niepokojących objawów, przez co rozwija się bez wiedzy chorego i często pozostaje nieleczona. Niestety, jak wynika z badań, nadciśnienie jest problemem coraz młodszych osób.

Siostra górnika wyznała prawdę. Siostra górnika wyznała prawdę. "Nasze prawa zostały pogwałcone"Czytaj dalej

Nadciśnienie jest dolegliwością, która towarzyszy coraz młodszym osobom

Dr Anna Wołodźko, kardiolog z Centrum Medycznego Damiana w rozmowie z portalem kobieta.onet.pl zdradziła, jakie ciśnienie krwi jest najwłaściwsze.

- Górna granica prawidłowego ciśnienia wynosi 130/80, jednak w przypadku młodych ludzi idealnym ciśnieniem jest wartość 120/80. Jeżeli ciśnienie u młodych ludzi wynosi powyżej 140/85, to należy się już zgłosić na kontrolę do lekarza. Szczególnie w świetle nowych zaleceń, które są bardziej restrykcyjne - wyjaśnia ekspertka.

Nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów. Niemniej jednak dolegliwość ta powoli wyniszcza organizm, przez co nazywana jest “cichym zabójcą”. Dr Anna Wołodźko zdradza, jakie zmiany powinny nas niepokoić.

- Przy nadciśnieniu w młodym wieku nie pojawiają się praktycznie żadne objawy. Zwykle problem ujawnia się przypadkowo, gdy młody człowiek mierzy sobie ciśnienie i wynik jest dla niego zaskakujący. Niekiedy o problemach z nadciśnieniem mogą informować nas bóle głowy, ale na początku zazwyczaj trudno jest wskazać inne dolegliwości. Dlatego pierwsza kontrola ciśnienia powinna się odbyć w wieku 20 lat - pacjent powinien wykonać badanie ciśnienia, cukru i badania ogólne. Następnie, jeśli nie mamy kłopotów z nadciśnieniem, trzeba co jakiś czas czysto profilaktycznie sprawdzać jego poziom - mówi kardiolog.

Zdaniem ekspertki nadciśnienie w dłuższej perspektywie powoduje zmiany w naczyniach wieńcowych. U pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi szybciej może wystąpić miażdżyca naczyń, która nierzadko prowadzi do choroby wieńcowej, zawału czy udaru mózgu. Specjalistka wyjaśnia ponadto, co sprawia, że młode osoby cierpią na nadciśnienie.

- Jeśli chodzi o nadciśnienie pierwotne, to główną przyczyną jest genetyka, trudno jest znaleźć inny istotny powód. Przeważnie jedno lub obydwoje rodziców ma nadciśnienie i wtedy możemy się spodziewać, że u nas również ono wystąpi - mówi dr Anna Wołodźko.

W utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi ważny jest ponadto styl życia. Ciągły stres, życie w biegu, zła dieta, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia mogą przyczynić się do nadciśnienia. Ekspertka zwraca uwagę również na inny istotny czynnik.

- Warto wiedzieć, że podwyższone ciśnienie u młodych ludzi może być związane z nadwagą czy otyłością. Wtedy to schudnięcie pozwala na obniżenie ciśnienia. - mówi dr Anna Wołodźko.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Masz w domu konwalie? Lekarze biją na alarm, każdy musi wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje

Każdy pacjent zmagający się z nadciśnieniem powinien wykonać komplet badań, aby sprawdzić, co mogło wywołać dolegliwości. Zdaniem dr Wołodźko, w przypadku nadciśnienia wtórnego, przyczyną mogą być niektóre choroby, takie jak zwężenie tętnicy nerkowej czy zaburzenia hormonalne.

Niezależnie od wieku warto raz na jakiś czas zmierzyć ciśnienie. Nie należy ponadto ignorować sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Może się bowiem okazać, że zmęczenie, bóle głowy, czy senność świadczą o poważnych problemach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Woda po ogórkach kiszonych jest cenna. Ale wszyscy zapomnieli o mocy wody po ogórkach konserwowych
  2. Ministerstwo Zdrowia właśnie wydało komunikat. Chodzi o kilka zakazów
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Nawet 150 zł więcej do emerytury, jest nowy sposób. Nie spiesz się, a twoje świadczenie będzie wyraźnie wyższe

Następny artykuł