Choroba, która praktycznie nie daje objawów. Jej powikłania są śmiertelnie niebezpieczne

Nadciśnienie nie daje objawów
pixabay.com/geraldoswald62
Autor Barbara Bujar15.11.2020

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważna choroba, na którą cierpi blisko 40 procent Polaków. Niestety, jej rozpoznanie nie jest takie proste. Choć schorzenie prowadzi do niebezpiecznych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu, wcześniej zazwyczaj nie daje żadnych objawów. O postępowaniu w przypadku obecności takiego problemu zdrowotnego opowiedział prof. Piotr Jankowski. W rozmowie dla Medonetu mężczyzna udzielił kilku cennych rad, z którymi każdy powinien się zapoznać.

Nadciśnienie tętnicze to choroba, o którą został zapytany prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog i członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W przeprowadzonym wywiadzie specjalista poruszył kilka istotnych kwestii, między innymi tego, jak mało pacjentów jest świadomych swojej choroby. Według niego w Polsce na nadciśnienie choruje od 33 do 40 procent Polaków. Niestety, 40 procent tych osób nie ma pojęcia o swoim schorzeniu. Niewiedza często prowadzi niestety do poważnych konsekwencji.

Może pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceMoże pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceCzytaj dalej

Nadciśnienie tętnicze. Czym charakteryzuje się choroba i dlaczego warto ja leczyć?

Jak przyznał prof. Jankowski, problem nieświadomości polskiego społeczeństwa ma jeden podstawowy powód — choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Jeżeli towarzyszą jej różne dolegliwości, są ona raczej uznawane za powikłania. Należą do nich między innymi: zawał serca, udar mózgu, choroba wieńcowa i retinopatia siatkówki. W obliczu takiej sytuacji należy pamiętać o regularnych badaniach i mierzeniu ciśnienia. Niestety, nie wszyscy mają to na uwadze. Okazuje się, że nie każdy też chce leczyć zdiagnozowane już nadciśnienie.

- (...) Teraz te statystyki się poprawiły. Według ostatnich badań ok. 15-20 proc. pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym nie widzi potrzeby i nie chce leczyć choroby. W liczbach bezwzględnych to nadal jest milionowa rzesza ludzi - czytamy na portalu Medonet.

Osób, które chcą podejmować leczenie, jest jednak znacznie więcej, co stanowi bardzo dobrą informację. Wśród nich mają jednak znajdować się tacy, którzy robią to niekonsekwentnie. Dla takich osób specjalista ma pewną radę - zmiana stylu życia i sposobu odżywiania się to pierwszy krok w stronę rozwiązania problemów z nadciśnieniem.

- Należy pamiętać, że skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego nie ogranicza się tylko do przyjmowania tabletek, ale wiąże się ze zmianą stylu życia – zdrowy sposób odżywiania się, regularna aktywność fizyczna, unikanie dymu papierosowego i używek – i to nie przez tydzień, miesiąc czy rok, ale przez resztę życia - zalecił prof. Jankowski.

Leczenie schorzenia naprawdę się opłaca. Jak poinformował ekspert, nadciśnienie tętnicze wiąże się z dużymi kosztami. Budżet państwa jest dużo bardziej obciążony, kiedy lekarze muszą leczyć powikłania, a nie samą chorobą. Przede wszystkim regularna dbałość o nadciśnienie wpływa na długość, a także na jakość życia pacjenta.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Oburzeni wierni wyszli z kościoła, nie chcą mieć nic wspólnego z księdzem. Zapowiadają dalsze działania
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

Zaskakujące właściwości zielonej herbaty. Jeśli jeszcze jej nie pijesz, jest duża szansa, że zaczniesz, gdy je poznaszZaskakujące właściwości zielonej herbaty. Jeśli jeszcze jej nie pijesz, jest duża szansa, że zaczniesz, gdy je poznaszCzytaj dalej

- Jeśli nadciśnienie jest dobrze leczone, jakość życia przeciętnego pacjenta nie odbiega w ogóle od jakości życia osób zdrowych. Przeciętna długość życia dobrze leczonego pacjenta z nadciśnieniem, nie jest krótsza niż pacjenta bez nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze jest w tym momencie w pełni odwracalnym czynnikiem ryzyka zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu i zgonu - poinformował prof. Jankowski.

Jeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reagujJeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reagujCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł