Nadciśnienie nie daje objawów
pixabay.com/geraldoswald62
Autor Barbara Bujar - 3 Października 2020

Jak często mierzycie ciśnienie krwi? Choroba, która nie daje objawów

Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważna choroba, na którą cierpi blisko 40 procent Polaków. Niestety, jej rozpoznanie nie jest takie proste. Choć schorzenie prowadzi do niebezpiecznych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu, wcześniej zazwyczaj nie daje żadnych objawów. O postępowaniu w przypadku obecności takiego problemu zdrowotnego opowiedział prof. Piotr Jankowski. W rozmowie dla Medonetu mężczyzna udzielił kilku cennych rad, z którymi każdy powinien się zapoznać.

Nadciśnienie tętnicze to choroba, o którą został zapytany prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kardiolog i członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W przeprowadzonym wywiadzie specjalista poruszył kilka istotnych kwestii, między innymi tego, jak mało pacjentów jest świadomych swojej choroby. Według niego w Polsce na nadciśnienie choruje od 33 do 40 procent Polaków. Niestety, 40 procent tych osób nie ma pojęcia o swoim schorzeniu. Niewiedza często prowadzi niestety do poważnych konsekwencji.

Architekt z programu Architekt z programu "Nasz nowy dom" wyjawił smutną prawdę. Niewiarygodne z czym spotyka się podczas nagrańCzytaj dalej

Nadciśnienie tętnicze. Czym charakteryzuje się choroba i dlaczego warto ja leczyć?

Jak przyznał prof. Jankowski, problem nieświadomości polskiego społeczeństwa ma jeden podstawowy powód — choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Jeżeli towarzyszą jej różne dolegliwości, są ona raczej uznawane za powikłania. Należą do nich między innymi: zawał serca, udar mózgu, choroba wieńcowa i retinopatia siatkówki. W obliczu takiej sytuacji należy pamiętać o regularnych badaniach i mierzeniu ciśnienia. Niestety, nie wszyscy mają to na uwadze. Okazuje się, że nie każdy też chce leczyć zdiagnozowane już nadciśnienie.

- (...) Teraz te statystyki się poprawiły. Według ostatnich badań ok. 15-20 proc. pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym nie widzi potrzeby i nie chce leczyć choroby. W liczbach bezwzględnych to nadal jest milionowa rzesza ludzi - czytamy na portalu Medonet.

Osób, które chcą podejmować leczenie, jest jednak znacznie więcej, co stanowi bardzo dobrą informację. Wśród nich mają jednak znajdować się tacy, którzy robią to niekonsekwentnie. Dla takich osób specjalista ma pewną radę - zmiana stylu życia i sposobu odżywiania się to pierwszy krok w stronę rozwiązania problemów z nadciśnieniem.

- Należy pamiętać, że skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego nie ogranicza się tylko do przyjmowania tabletek, ale wiąże się ze zmianą stylu życia – zdrowy sposób odżywiania się, regularna aktywność fizyczna, unikanie dymu papierosowego i używek – i to nie przez tydzień, miesiąc czy rok, ale przez resztę życia - zalecił prof. Jankowski.

Leczenie schorzenia naprawdę się opłaca. Jak poinformował ekspert, nadciśnienie tętnicze wiąże się z dużymi kosztami. Budżet państwa jest dużo bardziej obciążony, kiedy lekarze muszą leczyć powikłania, a nie samą chorobą. Przede wszystkim regularna dbałość o nadciśnienie wpływa na długość, a także na jakość życia pacjenta.

Dzisiaj grzeje: 1.Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie
2.Mandat za brak maseczki w samochodzie? Brzmi absurdalnie, ale służby są wyczulone i kary się sypią
3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie dla 5 województw. Zagrożenie dla zdrowia i życia, lepiej zostać w domach

- Jeśli nadciśnienie jest dobrze leczone, jakość życia przeciętnego pacjenta nie odbiega w ogóle od jakości życia osób zdrowych. Przeciętna długość życia dobrze leczonego pacjenta z nadciśnieniem, nie jest krótsza niż pacjenta bez nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze jest w tym momencie w pełni odwracalnym czynnikiem ryzyka zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu i zgonu - poinformował prof. Jankowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Horror. Przeraźliwe odkrycie w hostelu w centrum Polski. Łzy same cisną się do oczu
  2. Naukowcy nie mogą uwierzyć w swoje odkrycie. Chodzi o gigantyczną czarną dziurę. Pochłania wszystko
  3. Nie żyje 17-latek. Spędził 10 godzin w karetce, żaden szpital go nie przyjął, tłumaczenie Rzecznika Pacjenta zaskakuje
  4. 8 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem. Każdy powinien je znać, nikt nie powinien ich lekceważyć
  5. Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?
  6. Codziennie pije sok z imbiru. Zastępuje jej uwielbiany napój, 2 zalety doceni każdy

Następny artykuł